İş sağlığı ve güvenliğinde tarafların bilgi tutum ve davranışları
Behavior and knowledge of workers and employers on the occupational health and safety
  1. Tez No: 111479
  2. Yazar: AYHAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
OZET Bu çalışmada iş güvenliği risklerinin yoğun olduğu sanayi ye ait iş kollarında 50 ve daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde çalışan işçiler ile işverenlerin iş sağlığı ve güvenliği yönünden bilgi düzeyleri değerlendirilmiştir. Elliden fazla işçi çalıştıran işyerinde işveren veya vekilleriyle ve aynı işyerlerinde çalışan 250 işçi ile yüz yüze görüşülerek iki farklı anket uygulanmıştır. Anketlerde tarafların iş güvenliği konusundaki bilgi düzeyleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmada tarafların iş güvenliğinin kurumsal alt yapısı ve bunlardan beklenilen hizmetler, işyerlerinde kullanılması gerekli olan ve kullanılan kişisel koruyucular, iş kazalarının nedenleri ve sonuçlarıyla iş güvenliği ve iş hukuku açısından tarafların görevleri, haklan ve sorumlulukları yönünden bilgi düzeyleri ve davranış şekilleri değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda tüm işyerlerinin bilimsel, idari ve iş güvenliği yönünden kurumsallaşmış ve herhangi bir eksikliği olmayan işyeri olması gerekirken iş güvenliği yönünden büyük eksiklikleri ve sorunları olduğu, işveren ve vekilleri ile işçilerin bu konuda bilgi düzeylerinin yetersiz olduğu ve bu nedenle de yanlış davranışlar ve beklentiler içerisinde olduğu görülmüştür. Çalışma hayatında üçüncü taraf olan devletin mevzuatın oluşturulması görevinde yetersiz ve geç kaldığı denetlenmesinde ise kadro ve yetişmiş eleman eksikliği nedeniyle yetersiz kaldığı görülmüştür. Bu durumlara göre işyerlerinde iş güvenliği sorunlarının ve risklerinin en az seviyeye indirilebilmesi için öncelikli olarak tarafların katılımı sağlanarak ulusal düzeyde bir iş güvenliği politikası belirlenmeli ve bu politikaya göre etkin ve dinamik bir mevzuat oluşturularak denetimi ve uygulanması sağlanmalıdır. İşçilerin ve işverenlerin eğitim, teknik ve hukuki bilgi ve donanım eksikliği tüm tarafların işbirliğiyle çözümlenmelidir.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET (ABSTRACT) In this study it war evaluated the knowledge of workers who work in workplaces where more than 50 workers are employed in the work of industry which has intensive risks of health & safety and the knowledge of their employers about occupational health & safety. Two different questionnaire were applied in the workplaces where more than 50 workers are employed. One with 250 workers face to face one with employer or his representative. The knowledge levels of the parties about work security were evaluated in a comparative may. The knowledge levels and attitude ways of parties relating to institutionalize structure of health & safety and services expected from then, personal protectors which are used anr must be used in workplace, rights ant reasons and results of work accidents, duties of respensieilities of parties related with occupational health & safety and work law. As a result of this study it has been determined that the workplace has great lacks and problems of health & safety, that the knowledge levels of employer his representatives and workers on this subject and mat they are in wrong attitudes and expectations for this reason, while the work place must be institutionalized scientifically and administratively in work security and it must be without any deficiency. It was seen that the state the third party in working life, was insufficient and late in forming the regulations and insufficient in the controlling of these regulations because of lack of experienced staff. Regarding these facts in order to minimize the problems and risks in the workplaces a national policy of occupational health & safety must be determined by encouraging the participation of parties and an active and active and dynamic regulation in accardance with the policy must be formed and its inspection and application must be priority. The lack of workers and employers in education, technical and legal information must be solved by the collaboration of all parties.