Ankara'da iki huzurevinde yaşayan 60 yaş ve üzeri kişilerde depresyon ve bilişsel bozukluk prevalanslarının serum tiroid hormonları, vitamin B12 ve folik asit düzeyleri ile ilişkisi
The relationship between depression, cognitive disorder prevalances and serum thyroid hormone levels, vitamine B12 and folic asid levels of the people at 60 aged and over who live in two nursing homes in Ankara
  1. Tez No: 111480
  2. Yazar: MUSTAFA NECMİ İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. IŞIL MARAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41344
Özet
-119- 7. ÖZET Bu çalışmada Ankara İlinde iki huzurevinde yaşayan 60 yaş ve üzeri kişilerde depresyon ve bilişsel bozukluk prevalanslarının serum tiroid hormonları, vitamin B12 vefolik asit düzeyleri ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 2000 yılında gerçekleştirilen kesitsel türdeki bu araştırmada Ankara Seyranbağları ve Ümitköy Huzurevlerinde yaşayan 191 kişi incelenmiştir. Yaşlılara tanımlayıcı bilgileri içeren bir anket ile bilişsel bozuklukları değerlendiren SMMT-E (Eğitimsizler İçin Standardize Mini Mental Test) ve yaşlılarda depresif belirtileri ölçen YDÖ (Yaşlılar İçin Depresyon Ölçeği) uygulanmıştır. Daha sonra serum TSH, ST3, ST4 düzeyleri ile Vitamin B12 ve Folik Asit düzeylerinin belirlenmesi için yaşlılardan venöz kan örnekleri alınarak, gerekli kitler sağlandıktan sonra Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp RİA laboratuarında serumlarda TSH, ST3, ST4, Vitamin B12 ve Folik Asit düzeylerine bakılmıştır. Laboratuar incelemesine kadar kan örnekleri serumları aynlarak -70°C'de derin dondurucuda saklanmıştır. Veriler SPSS 9.0 paket istatistik programına girilerek analizler ve istatistiksel değerlendirmeler yapılmıştır. incelenenlerin yaş ortalaması 76.5±8.3'dür. Yaşlıların huzurevinde kaldıkları sürenin ortalaması 27.8±27.2 aydır. Huzurevinde yaşayanların %39.3'ü erkek, %60.7'si kadındır, %86.4'ü dul ya da boşanmıştır, %42.9'u ilkokul mezunu değildir, %34.6'sının sosyal güvencesi yoktur, %70'inin kronik bir fiziksel rahatsızlığı vardır. incelenenlerin %57.5'i hiç sigara içmemiş, %24.7'si sigara içmiş bırakmış, %17.8'i halen sigara içmektedir. İncelenenlerin %82.2'si hiç alkol kullanmamış, %15.5'i alkol kullanmış bırakmış, %2.3'ü halen alkol kullanmaktadır.-120- İncelenenlerin %48.2'sinde depresyon vardır. Depresyon; 60-74 yaş grubunda, kadınlarda, evli olanlarda, ilkokul mezunu olmayanlarda, sosyal güvencesi olmayanlarda, kronik fiziksel hastalığı olanlarda, son bir ay içinde yaşamı olumsuz yönde etkileyebilecek olay yaşayanlarda daha fazla görülmektedir. Depresyonu olanların, olmayanlara göre Serum TSH düzeyi yüksek, ST3 ve ST4 düzeyi düşük; Vitamin B12 düzeyi yüksek, Folik Asit düzeyi düşüktür. Depresyon riski; fiziksel kronik hastalığı olanlarda 3.75 kez, sosyal güvencesi olmayanlarda 3.84 kez, son bir ayda yaşamı olumsuz etkileyen olay yaşayanlarda 9.77 kez, bilişsel bozukluğu olanlarda 3.01 kez daha fazladır. Huzurevinde geçirilen süre 1 yıldan fazla olanlarda ise depresyon riski 0.4 kez daha azdır. İncelenenlerin %50.8'inde bilişsel bozukluk vardır. Bilişsel bozukluk; 75 ve üzeri yaş grubunda, kadınlarda, bekar/dul olanlarda, ilkokul mezunu olmayanlarda, sosyal güvencesi olmayanlarda, kronik fiziksel hastalığı olmayanlarda, son bir ay içinde yaşamı olumsuz yönde etkileyebilecek olay yaşamayanlarda daha fazla görülmektedir. Bilişsel bozukluğu olanların, olmayanlara göre Serum TSH düzeyi yüksek, Vitamin B12 düzeyi ve Folik Asit düzeyi düşüktür. Bilişsel bozukluk riski; 75 yaş ve üzerinde olanlarda 6.30 kez, ilkokul mezunu olmayanlarda 6.80 kez, depresyonu olanlarda 3.23 kez daha fazladır.
Özet (Çeviri)
-121- 8. İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) THE RELATIONSHIP BETWEEN DEPRESSION, COGNITIVE DISORDER PREVALENCES AND SERUM THYROID HORMONE LEVELS, VİTAMİNE B12 AND FOLIC ACID LEVELS OF THE PEOPLE AT 60 AGED AND OVER WHO LIVE IN TWO NURSING HOME IN ANKARA. The purpose of this study is to identify the relationship between depression, cognitive disorder prevalances and serum thyroid hormones levels, vitamin B12 and folic acid levels of people at 60 aged and over who live in two nursing home in Ankara. In this cross-sectional research conducted in 2000, 191 people who live in Seyranbağlan and Ümitköy nursing homes was observed. A survey which includes descriptive information, a SMMT-E (Standardize Mini Mental State for Illiterate) which evaluates cognitive impairment and a GDS (Geriatric Depression Scale) which evaluates depressive symptoms in elderly people was practiced on the elders. Later on venous blood samples was taken from the elders for identification of serum TSH, FT3, FT4 levels, vitamin B12 and folic acid levels. After the arrangement of kits, these samples were investigated at Gazi University Faculty of Medicine, Nuclear Medicine RIA Laboratories. The sera were separated from blood samples and kept in -70C0 deep freezer until the laboratory investigations. Entering the results in the SPSS 9.0 statistical package program, analysis and statistical evaluation were done.-122- The average age of the people was 76.5±8.3. The average time of hospitalization in nursing home was 27.8±27.2 months. 39.3% of elders were men, 60.7% were women. 86.4% of them were single or widowed, 42.9% were not graduated from primary school, 34.6% did not have social security, 70% had chronic physical problems. 57.5% of the people nonsmokers, 24.7% were used to smoke and 17.8% were still smoking. 82.2% of the people never had alcohol before, 15.5% used to have alcohol and 2.3% were still having alcohol. 48.2% of the observed people having depression. Depression appeared more in; the aged group of 60-74, women, the married ones, the ones who haven't graduated from primary school, the ones with no social security, the ones who had chronic physical problems, and in the ones who had an occasion had affecting their lives negatively in the previous month. The ones who had depression had higher serum TSH level, lower FT3 and FT4 levels; higher vitamin B12 level, and lower folic acid level than the ones who had no depression. The risk of depression was found to be, 3.75 times more in the ones who had chronic physical problems, 3.84 times more in the ones who had no social security, 9.77 times more in the ones who had life affecting in the previous month and 3.01 times more in the ones who had cognitive disorder. It is observed that the risk of major depression seemed to appear 0.4 times less in the group who lived more than a year in the nursing home.-123- 50.8% of the people had cognitive disorder. Cognitive disorder appeared more in; the aged group of 75 plus, women, single or widowed ones, the ones who have not graduated from primary school, those who had no social security, those who had no chronic physical problems, and in the ones who had no life affecting occasions in the previous month. The ones who had cognitive disorder had higher serum TSH level, lower vitamin B12 and folic acid level than the ones who had no cognitive disorder. The risk of cognitive disorder was, 6.30 times more in the people who are 75 aged and over, 6.80 times more in the ones who have not graduated from primary school, 3.23 times more in the ones who had depression.