Kırsal kesimde evde ve huzurevlerinde kalan 60 yaş üzeri yaşlılarda Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi ile uyku kalitesinin karşılaştırılması
Pittsburg Sleep Quality Index differences of the elderly people who lives at their homes or rest room and their sleep quality differences
  1. Tez No: 111478
  2. Yazar: GÜZİN URAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. IŞIL MARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
- 68- ÖZET Huzurevi ve evde yaşayan yaşlılarda Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksinin karşılaştırılması ve uyku kaliteleri arasında farkın belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, Seyranbağları ve Ümitköy huzurevinde yaşayan 189, Gölbaşı İlçesine bağlı Ahiboz, Beynam ve Gökçehöyük köylerinde yaşayan 144, 60 yaş ve üzeri kişiden oluşan araştırma grubuna anket yöntemi kullanılarak yapılmış, tanımlayıcı bir araştırmadır. Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi Toplam puanı ortalaması evde yaşayanlarda 4,33 ± 3,28 iken, huzurevinde yaşayanlarda 6,25 + 4,24'tür. Huzurevinde yaşayan yaşlılarda Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksine göre uyku kalitesi evde yaşayanlardan kötüdür. Bu durum hem erkek hem de kadınlar için geçerlidir. Huzurevinde yaşayan 60-74 yaş grubu, evliler, ilkokul ve üzeri mezunlar, daha önce düzenli bir işte çalışan ve çalışmayanlar, sosyal güvencesi olan ve olmayanlar, sigara içen ve içmeyenler, alkol kullanmayanlar, serbest çalışanlar / çiftçi / memur / işçi / hizmetliler, ölen çocuğu olmayanlar, 1 ve daha fazla çocuğu ölenler, kronik hastalığı olanlar, uykuya etki eden kronik hastalığı olanlar, uykuya etki eden ilaç alanlarda, aynı gruplarda olup evde yaşayanlara göre uyku kaliteleri daha kötüdür. Huzurevinde yaşayanların Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi komponentlerinden Uyku Kalitesi Bileşeni, Uyku Latensi Bileşeni, Uyku Süresi Bileşeni, Uyku Düzensizliği Bileşeni, Uyku Hapları Kullanma Bileşeni, Gündüz İşlevsel Bozulma Bileşeni evde yaşayanlara göre daha kötüdür. Alışılagelen Uyku Etkinliği Bileşeni her iki grup için farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
- 69- SUMMARY The aim of The study is to determine Pittsburg Sleep Quality Index differences of the elderly people who lives at their homes or rest room and their Sleep Quality differences. This study includes 189 people who lives in Seyranbağları and Ümitköy Rest Rooms and 144 people who lives in Ahiboz,Beynam and Gökçebey villages in Gölbaşı district. All of the people are older than 60 years. The used methodology is poll. The Pittsburg Sleep Quality Index total point of elderly people who lives at their homes is 4.33 ± 3,28. The Pittsburg Sleep Quality Index total point of elderly people who lives in rest room is 6,25± 4,24.The Pittsburg Sleep Quality Index of elderly people who livesat rest room is worse than elderly people who lives at their homes.This is valid for both sexuality. The group of ages between 60- 74, married, graduated from primary school and over, had an in order work, have a social insurance, non-smokers, non alcohol users, self employed/farmers/workers/civil servants, 1 and more child death, have a cronic disaese, have a cronic disase which influences sleep, sleep pill users and live at their homes has worse Sleep Quality than others. The Pittsburg Sleep Quality components of elderly people who lives in rest room, which are subjective Sleeep Quality Index, Sleep Latency, Sleep Duration, Sleep Disturbances, use of sleeping medication, Daytime Dycfunction are worse than elderly people who lives at their homes. Habitual sleep efficieny is the same for both group.