Engelli çocuklardaki orofasial kas disfonksiyonlarını düzeltmeye yönelik iki tip apareyin etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of two different appliacent improving orofacial muscle disfunctions in handicapped children
  1. Tez No: 111510
  2. Yazar: E. NALAN AŞICI KOLCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALEV ALAÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 5148
Özet
135 ÖZET Orofasial kas disfonksiyonu izlenen engelli çocuklarda ağızdan solunum alışkanlığı, beslenme problemleri, çiğneme yetersizliği, protruziv dil ve açık dudak konumu, salya akışı, yutkunma ve konuşma problemleri sıklıkla izlenen problemlerdir. Bu çalışmada amaç; orofasial kas stimulasyonuna yardımcı olduğu bildirilen Castillo-Morales palatal plak ve Dr.Hinz vestibul perde apareyleri'nin uygulanması ile bu tip problemlerde iyileşme sağlayarak çocukların fonksiyon, estetik ve fonetik yönden kazanılması ile hem aile içinde hem de toplumda kabullerini arttırmaktır. Çalışmaya 3-7 yaşları arasında, orofasial kas disfonksiyonuna problemleri tespit edilen 31 Serebral Palsi'li, 6 Down sendrom'lu, 13 zeka geriliği izlenen çocuk katıldı. Çalışmaya katılan tüm çocuklara ilk olarak Dr.Hinz apareyleri kullandırıldı. Bu apareyi kabul etmeyen çocuklara ise Castillo-Morales palatal plağı yapıldı. Apareyler ortalama 12 ay suresince kullandırıldı. Tedavi başlangıcı ve sonunda video ve fotoğraf kayıtları alındı. Her üç aylık periyotlarda çocukların oral fonksiyonlarındaki değişimler hem ebeveyn hemde hekim tarafından standart formlar ile değerlendirildi. Tedavi başlangıcında ve sonunda konuşma değerlendirmeleri Küçük Adımlar dil gelişim formatına göre yapıldı. Çiğneme sırasındaki masseter ve temporal kas aktiviteleri ise ortalama olarak başlangıç, 6.ay, 12.ay ve İS. aylarda EMG ile tespit edildi. 12 aylık tedavi sonunda apareylerin kullanımı sonlandırılarak takip eden 3 ay süresinde oluşan oral fonksiyonlar ve çiğneme kaslarının aktivitelerindeki değişimler değerlendirildi. Oral fonksiyonlardaki değişimlerin istatistiksel analizleri 'sign test' ve 'proportion for difference', konuşma ve EMG değerlendirmeleri ise 'paired t-test' ile yapıldı. Çalışmaya alman çocuklarda uygulanan apareyler ile oral fonksiyon problemlerinde iyileşmeler, çiğneme sırasında masseter ve temporal kasların motor ünite potansiyelleri ile konuşma problemlerinde gelişme sağlandığı belirlendi. Castillo-Morales ve Dr.Hinz apareylerinin orofasial kas disfonksiyonuna sahip engelli çocuklarda oral fonksiyon bozukluklarının düzenlenmesinde uygulanabilecek etkili yöntemler olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
136 SUMMARY Habitual mouth-breathing, feeding disorders, lack of mastication, protrusion of the tongue, lip incompetance, drooling and problems of swallowing and speech are seen very often in handicapped children who have orofacial muscle dysfunction. The main goal of this study is; to recover problems by the therapy of Castillo-Morales palatal plate and Dr.Hinz oral screen which are known to be helpful in orofasial muscle stimulation and to improve the function, esthetic and phonetic besides of this special group acquiring their acceptance by the family and the society. 31 children with Cerebral Palsy, 6 children with Down syndrome and 13 children with mentally handicapped age between 3-7 participated in this study. First of all Dr.Hinz oral screen were tried to used by all children then Castillo- Morales palatal plate were used by the children who refused to use Dr.Hinz oral screen. Both appliances were used for 12 months. The photographs and video records of the subjects were taken at the beginning and at the end of the therapy. The changes in oral function were appraised with the standard forms by the parents and the dentist in every 3 month intervals. Speech improvements were checked at the beginning and at the end of the therapy with Small Steps speech improvment format. The motor unit potentials of M.masseter and M. temporalis during mastication were measured by using EMG at the begining, in 6th, 12 th and 15th months. Application of therapy was ended by the end of 12.111 month. Changes took place with in the following 3 months in the oral functions and activities of mastication muscles were recorded and evaluated. Statistical analysis of oral functions were done with 'sign test' and 'proportion for difference', statistical analysis of speech improvments and EMG recordings were tested by using 'paired t-test'. With the aplication of appliances, improvments were observed in oral function problems, M.masseter and M. temporalis' s motor unit potentials during mastication and speech problems in children. The results indicate that in handicapped children with orofasial muscle dysfunction, Castillo-Morales and Dr.Hinz apareys may be a valuable method in improving oral function disorders.