Orofasiyal kas disfonksiyonu bulunan engelli çocuklarda castillo-morales apareyinin kullanımının sosyal yeterlilik üzerine etkisi
Effects of the castillo-morales stimulating plate on social competency of children with orofacial muscle dysfunction
- Tez No: 225525
- Danışmanlar: PROF.DR. ALEV ALAÇAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalısmada orofasiyal kas disfonksiyonu bulunan engelli çocuklarda 12 ay süreli Castillo-Morales palatal plak tedavisinin fonksiyonel gelisim üzerine katkıları ve sonuçların çocukların sosyal yeterlilikleri üzerindeki etkisinin degerlendirilmesi amaçlandı. Çalısma yasları 4?10 arasında orofasiyal kas disfonksiyonu bulunan 35 çocuk üzerinde yürütüldü. Tedaviyi kabul eden ve çalısma grubuna alınan çocukların fonksiyonel degisimleri baslangıç, 6. ve 12. aylarda Oreland kriterlerine göre degerlendirildi. Yapılan tedavinin sonuçlarının çocukların sosyal yeterliliklerine yansıması tedavi uygulanan 20 çocuk ile tedaviyi kabul etmeyen 15 çocukta Nisonger ÇDDF ile karsılastırmalı olarak degerlendirildi. Çocukların yüz ifadelerindeki gelismeler tedavinin baslangıcında ve sonunda alınan fotograflarla belirlendi. Oral fonksiyon ve sosyal kabul degerlendirmelerinin analizi Mc Nemar ve Wilcoxon Eslestirimis ki Örnek Testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Of Children With Orofacial Muscle Dysfunction The aim of this study was to improve functional problems of disabled children with orofacial muscle dysfunctions by Castillo-Morales palatal plate therapy and to evaluate its effects on the social competency of these children in 12 months period. The study was conducted with 35 children aged between 4?10 years. Functional alterations of children who accepted the therapy were assessed according to Oreland criteria at baseline, 6 th and12 th months. 20 children who accepted the therapy and 15 children who refused the therapy were assessed comparatively for social competence by Nisonger CBRF in order to evaluate the effects of therapy.The development of facial expression was determined by photographs taken at baseline and at the end of therapy. The analysis of oral functions and social competency results was carried out statistically with Wilcoxon Sign Ranks and McNemar Tests.