Zihin engelli çocukların Türkçedeki ad çekim eklerini kullanımları
The Employment nominal suffxes by Turkish mentally retarded children
  1. Tez No: 89995
  2. Yazar: MİNE BAŞAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KONROT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
DOKTORA TEZ OZU ZİHİN ENGELLİ ÇOCUKLARIN TÜRKÇEDEKİ AD ÇEKİM EKLERİNİ KULLANIMLARI Mine BAŞAL Özel Eğitim Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 1999 Danışman: Prof.Dr. Ahmet KONROT Çocuklardaki bilişsel gelişim düzeyi dil gelişimini önemli ölçüde etkilediğinden, bilişsel gelişim normalden yavaş olduğunda dilin sesbilgisi, biçimbilgisi, sözdizimi, anlambilgisi ve kullanım boyutlarında sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu araştırma zihin engelli çocukların Türkçedeki ad çekim eklerini kullanmalarını saptamak amacıyla desenlenmiştir. Betimsel özellikteki araştırmanın örneklemini Eskişehir ilindeki ilköğretim kurumlan bünyesinde yer alan alt özel sınıflara devam eden öğrencilerle Anadolu Üniversitesi Engelliler Entegre Yüksek Okulu bünyesindeki birim ve iki özel özel eğitim kurumuna devam edip sözel iletişim kurabilen öğrenciler oluşturmuştur. Çalışma grubunda 6-16 yaşları arasında 119 öğrenci bulunmaktadır. Örnekleme alman her öğrenciye Türkçedeki ad çekim eklerini kullanmalarına olanak sağlayacak biçimde hazırlanmış her bir ad çekim eki için beş resim olmak üzere kırk resimden oluşan set uygulanmıştır. Veriler her öğrenci ile bire bir görüşülerek toplanmış; çocukların konuşmaları, ses kayıt cihazı aracılığı ile kaydedilmiştir. Kaydedilen konuşmalar veri işleme formuna işlenerek öğrenilerin her bir ad çekim ekini kullanma miktarları belirlenmiştir. Toplanan verilerin istatistiksel analizinde Kolmogorov Smirnov Testi kullanılmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucunda zihin engelli çocukların ad çekim eklerini kullanımlarının yaş ve cinsiyete göre farkl il aş madiği; buna karşın özür durumu, anne-babanın eğitim durumu ve öğrencilerin eğitim süresine göre farklılık gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The level of cognitive development in children has a considerable effect on their language development. Consequently, problems in terms of phonetics, morphology, syntax, semantics and the use of language arise when the cognitive development is not normal. This descriptive study is designed to determine the situation of the retarded children's use of nominal suffixes in Turkish. The subjects for this study, consist of the mental retarded students-who are able to communicate through the use of language-attending special classes in the state and private primary schools in Eskişehir and in the Instute for the Retarded Children in Anadolu University. The number of the subjects is 119. Their age range is between 6-16. Each subject was shown a set of 40 pictures including 5 pictures for each of the Turkish nominal suffixes. Data was colleted through interviews with each of the subjects and these interviews were recorded. The recorded data was transcribed and the amount of using each nominal suffix for each subject has been calculated. For the statistical analysis of the data, the Kolmogorov Smirnov Test was used. The findings are as follows: It has been observed that the range of mental retarded children's use of Turkish nominal suffixes is the same in terms of male and female children and of their ages. However, it becomes different in terms of the following variations such as the degree of the children's handicap the parents level of education and the parents the children's period of education.