Engelli çocukların kas tonus seviyelerindeki değişikliklerin annelerin bel ağrısına ve yaşam kalitesine etkisi
Changes in spasti̇ci̇ty level of di̇sabled chi̇ldren and its effect on mothers' low back pai̇n and quali̇ty of li̇fe
- Tez No: 417436
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı; engelli çocuklardaki kas tonus seviyelerindeki değişikliklerin annelerdeki bel ağrısına ve yaşam kalitesine etkisini araştırmaktır. İstanbul Gaziosmanpaşa İpekyolu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ve İstanbul Bayrampaşa Parkevler Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde Şubat 2014 – Aralık 2015 yılları arasında yürütülen çalışmamıza 120 engelli çocuk annesi dahil edilmiştir. Çocukların kas tonus seviyeleri ''Modifiye Ashwort Skalası'' (MAS) ile bel ağrılarının neden olduğu fonksiyonel kısıtlılık ''Oswestry Skalası'' (OS) ile değerlendirildi. Çocukların MAS değerleri ile annelerin OS değerleri ve annelerdeki bel ağrı şiddeti arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif ilişki saptandı (p0.05). Sonuç olarak çocukların kas tonus seviyelerinin artması, annelerin bel ağrılarından dolayı fonksiyonel kısıtlılık düzeyini arttırır ve yaşam kalitesini azaltır, annelerin yaşı ve kilosu fonksiyonel kısıtlılık düzeyini etkilemediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to search the effects on the mother's low back pain and quality of life which are caused by the changes of their disabled children's level of spasticity. Our study includes 120 disabled children's mothers who are assessed in February 2014 – December 2015 in Istanbul Gaziosmanpasa Ipekyolu Special Education and Rehabilitation Center and Istanbul Bayrampasa Parkevler Special Education and Rehabilitation Center. Children's muscle tone's level is evaluated with Modified Ashwort Scale and functional limitations which are caused by low back pain are evaluated with Oswestry Disability Index. There is statistical significant positive relationship between mother's Oswestry scores and children's Modified Ashworth between the intensity of mother's low back pain (p0.05) As a result, increase of children's spasticity level causes functional limitations because of mother's low back pain and decreases quality of life. Mother's ages and weights don't effect the level of functional limitations.