Mısır-Bodur fasülye (phaseolus vulgaris L.) karışık ekiminde ekim düzenlemesi ve fasülye sıklığının tesbiti üzerine bir araştırma
An Investigation on spatial arrangement and plant density of dry beans (phaseolus vulgaris L.) when intercropped with maize
  1. Tez No: 11152
  2. Yazar: ALİ ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜLÜMSER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
7 - ÖZET Mısır, bodur fasulye karışık ekiminde, ekim düzenlemeleri nin (2:2, 2:1, 1:2), sıra aralıklarının (40, 50 cm) ve fasulye sıklıklarının (8000, 16000 bitki/da) araştırıldığı bu çalışma 1985 yılında Karadeniz Bölge Zirai Araştırma Enstitüsü'nde yürü tülmüş olup, elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir. 1- Fasulyenin bakla sayısı, dane sayısı, 1000 tane ağırlı- ğı, verimi ve mısır verimi ekim düzenlemeleri, sıra aralıkları ve fasulye sıklıklarından etkilenmiştir. En yüksek kombine verim (mısır + fasulye) 1:2 düzenlemesi, 50 cm sıra aralığı ve dekara 16000 bitki fasulye sıklığında yetiştirilen işlemden elde edil miştir. Karışık ekim konularına göre farklılık gösteren LER de ğerleri bu işlemde 1.37 olmuştur. 2- Toplam gelirler fiyatlar bakımından farklılık gösteren 4 yılda da karışık ekim konularından etkilenmiş ve en yüksek kombine verimin elde edildiği işlem kapama mısıra nazaran % 6-42, kapama fasulyeye nazaran % 27-43 daha fazla gelir getir miştir. Toplam gelir açısından değerlendirme karışık ekimin ka pama ekimlere nazaran daha yüksek bir gelir stabilitesine sahip olduğunu ortaya koymuştur. 3- Mısırın ve fasulyenin bitki boyu, mısırın koçan yüksek liği ve 1000 tane ağırlığı farklı karışık ekim işlemlerinden et kilenmemiştir. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlara güre, karışık ekim; 1:2 ekim düzenlemesinde, 50 cm sıra aralığında ve dekara 16 bin bitki fasulye sıklığında uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
8 - SUMMARY In the maize-bush bean intercropping system, 3 spatial arrangements (2:2, 2:1 and 1:2), 2 row spacings (40 and 50 cm) and 2 plant densities of beans were used, and this study was conducted in-Blacksea Regional Agricultural Research Institute. The findings are summarized below: 1-Planting arrangements, row spacings and bean plant densities affected the pod and seed number per plant, 100 seeds weight of beans, in addition, the bean and maize yield. The highest combined yield (of bean and maize) was obtained from the 1:2 arrangement, 50 cm row spacing and 160.000 plants/nectar of beans. The LER value was 1.37 in that treatment, but differed in other treatments. 2-Total incomes were affected by the prices of beans and maize which changed from year to year, and the best treatment provided more income than sole maize (6 i<> - 42 $) and pure bean (25 İ° - 43 #), Prom the point of view of total income evaluation, the intercropping in this study also provided more a stable income than sole crop systems. 3-The plant heigth of maize and beans, ear heigth from soil surface and 100 grains weight of maize were not affected by different cropping systems. According to this study, the intercropping system with 1 row of maize and 2 rows of bean, with 50 cm row spacing, and 160.000 plants/hectar of beans should be applied.