Kronik lenfositik lösemilerde immun fenotip dağılımının F(ab)2 ile değerlendirilmesi
- Tez No: 111578
- Danışmanlar: PROF.DR. BİRSEN ÜLKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
40 ÖZET VB SONUÇ Kronik lenfositik lösemiler morfolojik olarak nispeten olgunlaşmış gö rünen lenfositlerin çevresel kan ve kemik iliğinde çoğalması ve birik mesi ile karakterize hematolojik neoplazmalardır. Hastalığın neoplastik hücrelerinin immunfenotipik özellikleri de "bölge sel ayrıcalık göstermektedir. Japonya ve Batı hindistan dışındaki Batı ülkelerinde, hücrelerin % 90-95' inden fazlasında düşük dansiteli yüzey inmıunglobulinine sahip B-lenfosit fenotipi ve ancak % 2-5 'inde T-hücre fenotipi saptanmaktadır. B-KLL'lerin ağır zincir tipi genelde mü (ja) ti pine sınırlıdır, gamma (y) ağır zincir tipi boyanmanın spesifisitesi ko nusunda farklı görüşler bulunmaktadır. Bir kısım araştırıcılar, bu bul gunun serum immunglobulin G'nin non-spesifik absorbsiyonundan ileri gelen spesifik olmayan bir boyanma olduğunu ileri sürmektedirler. Bu çalışmada B-KLL olduğu önceden bilinen yüzey immunglobulin G po zitifliği gösteren hastalarda çevresel kanda tekrar yüzey immunglobu linleri ve non-spesifik boyamayı uzaklaştırmak için IgG/F(ab)2 ile bir likte boyama yapılmıştır. Ayrıca IgG ve IgG/F(ab)g birlikte uygulanarak boyanma spesifisitesi doku kesitlerinde de araştırılmıştır. Parafin doku kesitlerindeki bu ön veriler de çevresel kan boyama so nuçlarını desteklemiş ve bu yöntemin rutin uygulamada da değerli ola bileceğini düşündürmüştür. Sonuçda, bu araştırma daha önce IgG tipi ağır zincir boyanmasının en azından bu çalışmada B-KLL olgularında üstünlük gösterdiği bulgusunu doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Chronic lymphocytic leukemias are characterised by the proliferation and infiltration of the bone marrow and peripheral blood by lymphocytes with relatively mature morphological appearances. The immune phenotypic characteristics of the neoplastic cells varies according to geographical location. In contrast to Japan and west India, 90 to 95 % of the neoplastic cells of patients in the western world are of the B lymphocyte phenotype with a low density of surface immunoglobulin and only 2 to 5 % have a T-cell phenotype. The heavy chain type of B-CLL is usually rectricted to mü (u); controversy exists on the specificity of the staining with gamma (Y ) heavy chain. Several investigators claim that this finding is a non specific phenomenon caused by the non-specific absorption of Serum immunoglobulin G. Surface immunoglobulins, have been stained in previously known immunoglobulin G positive lymphocytes of patients with B cell CLL with IgG/P(ab)2 to prevent the non-specific staining characteristics. The staining specificity have also been examined in serial tissue sections using both IgG an IgG/FCab)2. The preliminary data using paraffin tissue sections have showed concordance with the data obtained from peripheral smears and it has suggested that it may also be of value in routine practice. This study has confirmed the previous finding that heavy chain staining with IgG is typical for B-cell CLL patients.