2-Tiyokso-4,5 imidazolidindion türevleri üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 111579
  2. Yazar: OLCAY HAMALI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUMRU ÖZKIRIMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu çalışmada sübstitüe benzaldehidlerin 4-sikloheksilti- yosemikarbazon türevleri susuz eterli ortamda oksalil klorür ile etkileştirilerek 1-sübstitüe benzilidenamino-3-sikloheksil-2- tiyokso-4, 5-imidazolidindion yapısında aşağıdaki bileşikler elde edilmiştir. I- l-benzilidenamino-3-siklohek sil-2-tiyokso-4,5-imida- zolidiridion. II- l-(o-hidroksibenzilidenamino)-3-sikloheksil-2-tiyokso- 4, 5-imidazolidindion. III- l-(p-bromobenzilidenamino)-3-sikloheks.il-2-tiyokso- 4, 5-imidazolidindion IV- l-(p-fluorobenzilidenamino)-3-sikloheksil-2-tiyokso- 4, 5-imidazolidindion. V- l-(p-klorobenzilidenamino)-3-sikloheks;il-2-tiyokso-4, 5 -imidazolidindion. VI- l-(2,6-diklorobenzilidenamino)-3-sikloheksil-2-t iyokso- - 4, 5-imidazolidindion. VII- l-(o-metoksibenzilidenamino)-3-sikloheksil-2-tiyokso- 4, 5-imidazolidindion VIII- l-(m-metbksibenzilidenomino)-3-sikloheksil-2-tiyokso- 1 4, 5-imidazolidindion. IX, l-(p-metoksibenzilidenamino)-3-sikloheksil-2-tiyokso- 4, 5-imidazolidindion.¦85- Reaksiyonun seyri ile elde edilen bileşiklerin saflıkla rı ince tabaka kromatograf isi ile kontrol edilmiştir. Elementel analiz sonuçları bileşiklerin kapalı formülle rinin doğruluğunun göstermiş, UV, İR, NMR ve kütle spektrosko pisi yanında kimyasal yöntemlerle yapıları aydınlatılmıştır. Elde edilen bileşiklerin 1,3-tiyazolidin-4,5-dion (a) 2-tiyokso-4,5-imidazolidindion (b) tautomer şekillerinden han gisinde bulunabileceğini belirlemek amacıyla iyot-azid reaktifi ile olan -reaksiyon ve desülfirizasyon işleminden yararlanıl mıştır ve (b) yapısının esas yapı olduğu saptanmıştır. Bileşiklerin UV spektrumunda 291-316 nm arasındaTT - *1T geçişlerine ait band, 220 nm civarında ise molekülün benzilide- namino kısmına ait absorbsiyon bandları bulunmaktadır. 0.1 N HC1 maks. absorbsiyon dalga boylarında değişiklik yapmamış, 0.1 N NaOH içinde ise tiyon tiyol tautomerisinden dolayı 290 nm ci varındaki band 320-330 nm ye kaymıştır. S II Bileşiklerimizin İR spektrumunda -N-C-N- gerilimine kar şı gelen üç bölge saptanmıştır. Bunlar: 1450-1400 cm-1 simetrik C-N-C gerilme + NH eğilme 1290-1260 cm-1 asimetrik C-N-C gerilme 1080-1065 cm~ C=S gerilme bandı bölgeleridir. Ayrıca 1750-1765 cm C=0 gerilme bandı da gözlenmektedir. NMR sepktrumda ortak gruplardan benziliden (=CH-) proto nuna ait pik 9.02-9.59 ppm arasında, sikloheksil protonları ise 2-tiyokso-4,5-imidazolidindion halkasının etkisiyle 1.21-1.48 ppm (3H); 1.69-1.96 ppm (5H); 2.12-2.32 ppm (2H) de gözlenmiştir. Sikloheksil halkasının -1- konumundaki protonu 4.70 ppm de çık mıştır. Fenil halkasına ait protonlar beklenen bölgelerde sap tanmıştır.-86- Maddelerimizin elektron çarptırma (El) yöntemine göre alınan kütle spektrumlarında m/z 212 de gözlenen 1-sikloheksil- 2-tiyokso-4,5-îmidâzolidiridion;: parçası daha ileri bölünmelere de uğramaktadır. Maddelerin moleküler iyon pikleri ve parçalanma yolları yapıyı kanıtlamıştır. II, III, V ve IX numaralı bileşiklerin sedatif-hipnotik etkisi pentobarbital ile başlatılan uykuyu uzatma süresi olarak saptanmış. Bileşikler sıra ile 27.1 + 2.85 38.8 + 6.36; 33.8 + 4.36; 41.1 + 2.99 dak. süre ile farelerde doğrulma refleksini.kaldırmışlardır. İstatistik yönden uzatma süreleri anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study 4-cyclohexylthiosemicarbazons of substituted benzaldehydes were reacted with oxalyl chloride to afford the following compounds with l-substitutedbenzylidensamino-3-cyclo- hexyl-2-thioxo-4,5-imidazolidinedione structure : I- 1-benzylidene amino-3-cyclohexyl-2-thioxo-4, 5-imidazo- lidinedione II- l-(o-hydroxybenzylidene amino)-3-cyclohexyl-2-thioxo- 4, 5-imidazolidinedione III- l-(p-bromobenzylidene amino)-3-cyclohexyl-2-thioxo-4,5 -imidazolidinedione IV- l-(p-fluorobenzylidene amino)-3-cyclohexyl-2-thioxo- 4, 5-imidazolidinedione V- l-(p-chlorobenzylidene amino)-3-cyclohexyl-2-thioxo- 4, 5-imidazolidinedione VI- l-(2,6-dichlorobenzylidene amino)-3-cyclohexyl-2-thioxo -4, 5-imidazolidinedione VII- l-(o-methoxybenzylidene amino)-3-cyclohexyl-2-thioxo- 4, 5-imidazolidinedione. VIII- l-(m-methoxybenzylidene amino)-3-cyclohexyl-2-thioxo- 4, 5-imidazolidinedione IX- l-(p-methoxybenzylidene amino)-3-cyclohexyl-2-thioxo- 4, 5-imidazolidinedione TLC was employed to monitor the progress of the reaction as well as to check the purity of the end products.-88- The results of elemental analysis confirmed the molecu lar formulae and further support for the expected structures was obtained from spectral data (UV, IR, NMR, MS) and qualitative tests. To determine the tautomeric form, iodine azide reagent and desulfurization were employed. The results showed that the mo lecule favored the 2- thioxo-4, 5- imidazolidinedione. rather than the 1, 3-thiazolidine-4, 5-dione structure. The UV spectra of the compounds showed bands in the 291- 316 nm and 220 nm regions attributed to the II -> II transitions and to the benzylideneamino moiety respectively. Changing the solvent to 0.1 N HC1 had no effect on the absorption maxima whe reas due to thione-thiol tautomerism the band around 290 nm was shifted to the 320-330 nm region when the spectra was recorded in 0.1 N NaOH. Ş The three absorption regions attributed to the N-C-N stretchings in the IR spectra are as follows; 1450-1400 cm symmetric C-N-C strecth +NH band 1290-1260 cm assymmetric C-N-C stretch 1080-1068 cm"1 C=S stretch The C=0 stretching was also observed in the 1765-1750 cm region. The NMR spectra showed the =CH proton in the 9.02-9.59 ppm, the protons of the cyclohexyl residue which showed three absorbtion positions due to the effect of the 2-thioxo-4,5-imi dazolidinedione ring in the 1.01-1.48 ppm (3H); 1.69-1.96 ppm (5H), 2.12-2.32 ppm (2H) and the proton at position 1 of the cyclohexyl ring at 4.70 ppm regions. The aromatic protons were observed in the expected regions. The fragment observed at m/z 212 in the EIMS of the com pounds showed further fragmentation. The molecular ions obser ved and the fragmentation routes folloved provided further evidence forthe formation of the expected structures. -1-89- The sedative-hypnotic activity of II, III, V and IX were evaluated as the potentiation of (sleeping time) induced by pentobarbital and the compounds inhibited the righting reflex in mice for 21. 1±2. 85; 38.8±.36; 33.8-6.36; 33.8±4.36; 41.1-2. min respectively. These periods were statistically significant.