Bazı model ve biyolojik zarlarda ESR incelemesi
EESR Study of some model and biological membranes
- Tez No: 47125
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada; dipalmitoylfosfotidilkolin (DPPC) lipid molekülleri kullanılarak biyolojik zarların basitleştirilmiş bir temsilcisi olan yapay çiftkatmanlann özellikleri spin etiketleme tekniği ile incelendi. Düzlemsel ve küresel kesecik yapısmda olmak üzere iki tür örnek hazırlandı. Spin etiketi olarak da 16-doksil stearik asid (16-SASL) kullanıldı. Örnekler, Varian E-L 9" X-band ESR spektrometresi kullanılarak oda ve değişik sıcaklıklarda incelendi. ESR hücresinde ve cam lamelde hazırlanan düzlemsel örneklerin ESR spektrumlannm yönelmeye bağlı oldukları görüldü. Dış manyetik alan düzlemsel örneğe dik olduğunda, spektrumun en geniş duruma eriştiği; manyetik alan film yüzeyine paralel olduğunda da en dar duruma geldiği görüldü. Her iki yönelim için elde edilen deneysel ESR spektrumlarının bir benzetişimi yapılarak, ekin tarlası modeli ile bu spektrumların açıklanabileceği gösterildi. Küresel kesecikler türündeki örneklerle yapılan deneylerde, beklendiği gibi, spektrurnlann manyetik alanın yönelimine bağlı olmadığı gözlendi. Kesecik örnekler için elde edilen spektrumların, gelişigüzel uzaysal dağılıma sahip ve tepe açısı belirli bir koni içinde kalarak zigzag hareketi yapan bir spin sistemi için geliştirilen modele uyduğu gösterildi. Her iki tür örnekle değişik sıcaklıklarda yapılan deneylerde sıcaklık arttıkça sinyal şiddetinin arttığı gözlenmiş ve 315 K civarında DPPC filmlerinin bir faz geçiş gösterdiği belirlenmiştir. Bunun jel fazdan sıvı kristal faza geçişin bir göstergesi olduğu ve bu sırada DPPC molekülü hidrokarbon zincirlerinin trans izomerizasyon durumundan cis izomerizasyon durumuna geçtikleri anlaşılmıştır. Örnekler faz geçiş sıcaklığının üstündeki sıcaklıklara kadar ısıtıldıklarında sinyal şiddeti açısından geri dönüşümlü olmayan bir değişikliğe uğradıkları görülmüş ve bu durum spin etiketlerinin bu sıcaklıklardaki sönümü ile açıklanmıştır. 273 K sıcaklığının altında, örneklerin Curie türünde bir sinyal artışı gösterdikleri gözlenmiştir. Örneklerin nemlendirilmesi ve nemin spektrum parametreleri üzerine olan etkileri açılarından yapılan dikkatli deneylere rağmen örnekler yeteri derecede nemlenirilemedi. Bu nedenle spektrumlarda nemlendirme ile ortaya çıkması beklenen değişimler gözlenemedi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, the properties of model dipalmitoylphosphatidylcholine (DPPC) bilayers which is a simplified represantative of biological membranes have been investigated by spin labeling technique. The samples of planar and spherical liposomes type were prepared. 16- doxyl stearic acid molecules were used as spin labels. The ESR spectra of the planar samples prepared in ESR cell and on corning glass showed orientational dependence. The spectrum has been observed to be the largest when the external magnetic field was perpendicular to the surface of the sample and the narrowest when the magnetic field was parallel to the surface. A simulation of the spectra obtained for these two orientations has been carried out and it has been shown that these spectra could be explained by wheat field model. At the end of the experiments performed on spherical liposomes, it was concluded that the spectra do not depend on the orientation of magnetic field as expected. İt has been shown that the spectra recorded for liposome samples can be explained with a model appropriate to a spin system of random distribution and making a wobble motion within a cone of certain tip angle. From the experiments carried out at different temperatures for each sample type, it has been found that the higher the temperature the longer the signal intensity and that DPPC samples show a phase transition near 315 K. This was interpreted as a transition from gel to liquid-crystal phase during which the hydrocarbon chains of DPPC molecules undergo a transition from trans isomerisation to cis isomerisation. İt has been observed that when the sample was heated above the phase transition temperature, the ESR signal intensity undergoes an irreversible change and this was attributed to the fading of spin labels. The samples showed a curi type signal intensity increase below 273 K. To increase the water content of the samples and to study the effect of this on the spectral parameters, careful experyments have been carried out, but not enough water could be introduced in to the samples. That is why the expected changes after increasing the water content of the sample could not be observed.