Kan bankası koşullarında bekletilen kanlarda meydana gelen değişimlerin elektron spin rezonans (ESR) tekniği ile incelenmesi
The Analysis on the aging of blood kept under blood bank condition by the electron spin resonance (ESR) technique
  1. Tez No: 97839
  2. Yazar: SİBEL TÜRKEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
IV ÖZET Bu tez çalışmasında, standart bir antflcoagülant içeren plastik poşetlerde kan bankası koşullarında ( +4 °C ) bekletilen tam kan ( TK ), paketlenmiş alyuvar ( YA ) ve 37 °C de değişik sürelerle bekletilerek yapay olarak yaşlandırılan paketlenmiş alyuvar ( YYA ) örneklerinde yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan değişiklikler, biyolojik sistemlerde redoks tepkimelerine giren 4 malemid -2,2,6,6- tetrametil - piperidinil - 1 - oksil ( MAL-6 ) spin etiketi kullanılarak Elektron Spin Rezonans ( ESR ) yöntemi ile incelendi. Değişik sürelerle yaşlandırılan TK, YA ve YYA örneklerine, yaşlandırma süresi sonunda, 2*1 0“4 mol/dm3 oranında MAL-6 spin etiketi eklendi. Eklemeden 5 dakika sonra başlamak üzere her beş dakikada bir örneklerin spektrumları kaydedildi ve bu izlemeye 114 dakika süresince devam edildi. TK ve YA örneklerinin iki aylık yaşlandırma sürecinde TK örneklerinin 0., 5., 15., 20., 30. ve 60. günlerde, YA paketlerinden hazırlanan örneklerin de 0., 15., 30. ve 60. günlerde spektrumları kaydedildi. 37 °C de bekletilerek yapay olarak yaşlandırılan paketlenmiş alyuvar örneklerinin de 0, 20, 40 ve 72 saatlik bekletilme dönemleri sonucunda spektrumları kaydedildi. TK örneğine MAL-6 doğrudan eklenirken, örnek homojenliğinin ve MAL-6 etiketinin örnek içinde homojen dağılımının sağlanabilmesi için, bunların fosfat tampon çözeltisi ( PBS ) yardımı ile süspansiyonları hazırlanıp, MAL-6 etiketleri bu süspansiyonlara eklendi. İncelenen tüm türler için birden çok örnek hazırlanarak deneysel sonuçları bunların ortalaması olarak verildi İncelenen tüm örnek türlerinde MAL-6 etiketinin redoks reaksiyonlara girerek ESR sinyal şiddetinde hızlı azalmalara neden olduğu gözlendi. Kan plazması, PBS çözeltisi ve incelenen örneklerle ilgili olarak elde edilen sonuçlar birlikte değerlendirilerek TK, YA ve YYA örnekleri için sinyal şiddeti azalmasının birisi incelenen Örneğin sıvı kesiminden, diğeri de örneğin şekilli eleman kesiminden kaynaklanan ikili bir karaktere sahip olduğu belirlendi Olayın bu yönü dikkate alınarak tüm deneysel veriler I = Ioı + Ira e (”kt) gibi bir eğriye uyarlanarak her örnek türü için şiddet zayıflama katsayısı k belirlendi. Elde edilen deneysel bulgular, incelenen tüm örnek türlerinin yaşlanma ile daha hızlı bir şiddet zayıflamasıgösterdiklerine işaret etmektedir. Taze TK ve taze alyuvar örneklerinde şiddet zayıflamasının ikincide daha hızlı olduğu halde, 60 günlük bir yaşlanma sonucunda bunların her ikisinin de aynı şiddet zayıflamasına eriştikleri gözlenmiştir. ( k = 0.032 dak“* ). YYA örneklerinde şiddet zayıflamasının TK ve YA örneklerine göre çok daha hızlı olduğu saptanmıştır. TK, YA ve YYA örneklerine eklenen MAL-6 spin etiketinin ESR sinyal şiddetinde ortaya çıkan şiddet zayıflamasının kaynağında, bu örnek ortamlarında MAL-6' nın bir indirgenme tepkimesine girerek hidroksilamine dönüşmesi yatmaktadır. Bu tepkimenin oluşabilmesi için gerekli elektron ve proton, yaşlanma sürecinde örneklerin şekilli elemanlarının zarlarında, özellikle alyuvar hücresi zarlarında, ortaya çıkan değişim ve bozulmaların sonucunda oluşurlar. Yaşlanma süresi arttıkça örnek ortamları e”ve H* konsantrasyonları açılarından zenginleştiği, bunun da örneklerde hızlı sinyal şiddeti zayıflamasına neden olduğu söylenebilir. 37 °C de bu ortamın oluşmasının çok daha kısa süreli olduğu, dolayısı ile hücre zarı değişikliklerinin bu sıcaklıkta çok daha çabuk olduğu görülmektedir. Bu çalışmanın sonuçlan, bekletilen kanlara eklenen değişik koruyucuların yaşlanma sürecindeki etkinliklerinin bu yöntemle incelenebileceğini ve karım özelliklerini kaybetmeden daha uzun süre nasıl saklanabileceğinin araştırmasının yapılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, the changes resulting from aging of whole blood ( WB ), packed aged erythrocyte ( AE ) kept under blood bank conditions ( +4 °C ) in plastic bags containing a standard anticoagulant and artificially aged packed erythrocyte ( AAE ) samples kept for various period of time at 37 °C were investigated by the ESR method using MAL-6 spin label which enters into the redox reactions in biological systems. MAL-6 spin label was added in a concentration of 2*1 0“* mole/dm3 to the WB, AE and AAE samples aged for various periods, at the end of the aging period. The spectra of the samples were recorded at every 5 mins time interval starting after 5 mins of MAL-6 addition and this process was continued during 120 mins. The WB samples spectra were recorded on the 0, 5, IS, 20, 30 and the 60 th days and that of samples prepared from AE on the 0, 15, 30 and 60 th days during the two months aging period. As for the artificially aged erythrocyte samples, their spectra were recorded at the end of of 0, 19, 43 and 73 hours keeping periods. While MAL-6 spin label was directly added to the WB samples, it is added to the suspensions of AE and AAE samples prepared with phosphate buffer solution ( PBS ) to provide sample homogeneity and homogeneous distribution of spin label in the sample. Several samples of all the studied species were prepared and the results are given as the average of the measured experimental results. It is observed that MAL-6 spin label signal intensity undergone rapid decreases in all of the studied sample species, due to fast redox reaction of MAL-6. By evaluating together the results obtained for blood plasma, PBS solution and other studied blood sample species, it is concluded that the ESR signal intensity decreases have a dual character, arising from liquid and cellular parts of the samples. By taking into account this aspect of the phenomenon, all experimental signal intensity decrease data were fitted to a curve such as I = Ioi + 102 e ( ”k ' }, for every studied species and then the intensity weaking coefficient ( k ) is determined. The experimental results point out that all the sample species studied in the present work exhibit a faster intensity decrease by aging. Although the intensity decrese is faster in fresh WB compared to fresh erythrocyte samples, it was observed that at the end of a 60 daysVII aging period both of these reach to the same intensity weakining ( k=0.032 dak'1 ). It was found that intensity decrease in AAE samples was even more faster than that of WB and AE samples. The resulting intensity decrease in ESR signal of MAL-6 spin label has been found to be a consequence of the transformation of MAL-6 added to WB, AE and AAE samples, into hydroxilamine through a reduction reaction in the media of the samples. The electron and protons needed for this reaction to take place are formed as a result of changes and deformations occuring within the membranes of cellular parts of the samples during the aging period, especially within the erythrocyte cell membrane. As aging goes on, sample media become rich in the e" and H* concentrations, and therefore this causes foster signal intensity decrease in the samples. It is found that, at 37 °C formation of this medium is even much shorter, hence at that temperature changes in cellular membranes are much foster. The result of this study indicate that the effects of various protectives added to the blood and search of new protective to preserve blood for longer without loss of its properties can be investigated by this method.