Bilgisayarlı tek foton tomografisinde iki farklı foton azalım yönteminin karşılaştırılması ve klinik çalışmalara uygulanması
  1. Tez No: 111597
  2. Yazar: MEHMET İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇETİN ÖNSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
- 91 - ÖZET Nükleer Tıp 'da en önemli tekniklerden biri organların gama kamera kul lanarak görüntülenmesidir. Organ derinl iğinin artmasıyla üst ve alt tabaka yapı larının istenmeyen etkilerinden dolayı görüntü kal itesi bozulur. Hasta üzerinde herhangi bir yönde elde edilen tomografik kesitler bu karışık bilgileri ortadan kaldırır ve organ derin liğinin görüntülenmesinde daha iyi kontrast ve keskin lik elde edilir. Birçok Nükleer Tıp kliniği, bu üstünlükten faydalanmak için konvensiyonel kameraların yerine SPECT sistemlerini kul lanmaya başladı. Fakat; tomografik sistemin yapısından kaynaklanan yeni teknik ve fiziksel problemler ortaya çıktı ve sistem daha karmaşık hale geldi. Compton ve Fotoelektrik etkiyle fotonların soğurulması SPECT tekniğinin en önemli problemlerinden biridir ve gama ışınlarının ener jisine, organ kalınlığına ve doku özel liğine bağlıdır. Azalım problemi, organ derini iğinde intensiteyi azaltır ve hem yorum zorluklarına neden olur, hem de görüntüde arte faklar yaratır.- 92 - Bu problemin çözümü için birçok algoritmalar öneri ldi. ileri sürülen hesaplamalara bazı sınırlar koyan vücut düzensiz likler inden dolayı, daha iyi bir incelemeyi amaçlayan bir çözüm yolu bulunamadı. Sorenson ve Chang tarafından önerilen ve en popüler olan düzeltme teknikleri, fantom ve hasta çalışmalarıyla karşı laştırı ldı. Karşılaştırmada; Kalitatif değerlendirme lere ilaveten kontrast ve rezolüsyon ölçümlerinden elde edilen kantitatif sonuçlar kriter olarak kul lanı ldı. Bazı pratik zorluklarına rağmen Chang yöntemi, Sorenson yöntemine nazaran bir hayli üstünlük sağladı.
Özet (Çeviri)
- 93 - ABSTRACT One of the most important techniques in Nuclear Medicine is to use the Gama Camera for the imaging of body organs. Due to the unwanted effects of the over and under layer structures, the quality of the images rapidly degrades with increasing depth of the organs. Tomographic slices that can be obtained in any axis over the patient eliminates this confusion information and a better contrast and sharpness is obtained on the images for the organ depths. Many Nuclear Medicine departments started to use SPECT Systems instead of conventional cameras in order to have this advantage. But new technical and physical problems inherent to the tomographic procedure are revealed and made the system more complex. The absorption of photons with the Compton and photoelectric effects is one of the most important problems of the SPECT technique and depends upon the energy of the gamma rays, thicknesses and the composition of the medium. The attenuation problem reduces the intensities at the organ depths and causes interpretation difficulties as well as creates image artefacts.94 Many algorithms have been suggested for the solution of this problem. Due to the assumptions made in the calculations which aims a better consideration of body irregularities put some 1 imitations and a unique solution could not be found. The most popular to correction techniques suggested by Sorenson and Chang have been compared with the phantom and patient studies. In addition to qual itative evaluations, the quantitative results obtained from contrast and resolution measurements are used for the comparison criteria. Beside of some practical difficulties, Chang's method showed considerable advantage over Sorenson' s method.