Periapikal lezyonların ayırıcı tanısında bilgisayarlı tomografinin rolü
- Tez No: 111601
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRÜ ŞİRİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada periapikal lezyonların ayırıcı tanısında yeni bir tanı yöntemi denenmiş ve bi lgasayarlı tomografi tekniği nin bir özelliği alan dansitometrik analiz yöntemi kullanılmış tır. Rutin radyografik kontrollerinde periapikal lezyon tanısı konan hastalardan, lezyonların tomografik görüntüleri de alınmış ve lezyonların cerrahi olarak çıkartılmasını takiben histopatolo jik yönden tetkik edilerek, elde edilen dansitometrik ve histopa tolojik sonuçlar karşı laşt ır ılmışt ır. Araştırma sonucunda, yöntemin apikal granülomlar ve radiküler kistler arasında bir ayırıcı tanı değerinin olmasına karşın, kesin tanıya götürücü bir teknik olmadığı kanısına varıl mıştır. Konu ile ilgili literatür gözden geçirilmiş ve bulguları mızla karşılaştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 80 - SUMMARY A new diagnostic method in differential diagnosis o f periapical lesions had been investigated and densitometric analy sis technique, which is an ability o-F computerised tomography technique had been employed in this research. From the patients who were diagnosed o-F periapical lesions with routine radiogra phic controls, the tomographic images were taken -From the lesions and -Fallowing surgical removal o-F the lesions, examined histopa thologically, densitometric and histologic -Findings were comoa red. Despite the method is worth of differential diagnosis of apical granulomas and radicular cysts, it is decided that it is not a methode -For reaching to a exact diagnosis. The literatu re about the subject are examined and the -Findings comparatively discussed.