Kuron- köprü protezlerinde çeşitli estetik materyallerin metal iskelet üzerine bağlanma yetenekleri üzerine araştırma
  1. Tez No: 111602
  2. Yazar: F. SEVİNÇ SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL POYRAZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Yaptığımız araştırmada, kuron-köprü protezlerinde kullanılan sentetik esaslı reçinelerden hazırlanmış olan estetik malzemelerin metal alt yapı üzerindeki tutunma kabiliyetleri incelenmiştir. Günümüzde kullanılan dört değişik estetik malzeme a- Dentacolor b- Biodent K+B Plus c- Isosit-N d- Vita Monopast ve bunların metal alt yapı üzerine tutuculukları üç değişik uygulama ile hazırlanmıştır. X- İnci retansiyonlu örnekler; özel olarak geliştirilen bir aparey yardımıyla 0.4 mm çapındaki inciler aralarında inci çapının iki katı mesafe kalacak şekilde, metal yapı üzerlerine yerleştirilerek hazırlanmıştır. Y- Silicoater'lı örnekler, metal yüzeyi üzerine SiOx-tabakası uygulaması yapılarak hazırlanmıştır. 2- İnci retansiyon+Silicoater'lı örnekler ise inci retansiyon uygulaması ile hazırlanan örnekler üzerine tekrar SiOx-tabakası kaplanarak elde edilmiştir. Böylece, 96 adet inci retansiyonlu, 96 adet düz metal örnek üzerine silicoater uygulaması ve 96 adet inci retansiyon+Silicoater uygulamalı olmak üzere toplam 288 adet örnek elde edilmiş, bu örneklerin hepsine Dentacolor opakeri uygulanmıştır. Herbir estetik malzeme için üç farklı uygulama ile 12'şer örnek hazırlanmış ve her gruptan 10'ar örnek kayma gerilmesi testi için, 2'şer örnek ise elektron mikroskobu incelemeleri için ayrılmıştır. Hazırlanan bütün örneklerin her bölümden yansına ısı değişimi makinasında 5-55°C arasında 5000 siklus yapmak suretiyle su içinde ısı değişimi (Thermocycling) uygulanmıştır. Kayma gerilmesi testi sonuçlarına Student-t testi uygulanarak istatiksel olarak anlamlılık dereceleri değerlendirilmiş (p-0.05), metal-estetik malzeme birleşim (ara yüz) bölgelerinde aralık oluşumu ise elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
64 SUMMARY The purpose of this investigation was to study the bonding effect between veneering resins and metal castings. In recent years most widely used veneering resin materials a- Dentacolor b- Biodent K+B Plus c- Isosit-N d- Vita Monopast and the bonding effect of these materials on metal castings was investigated with three different applications: X- Samples with retention beads were prepared by using 0.4 mm diameter beads located with a space of two bead distance and standardized by an apparatus specially designed for this study. Y- Silicoated samples were prepared by applying SiOx-layer on metal surfaces. Z- Retention bead+silicoated samples were prepared by applying SiOx-layer on metal surfaces with retention beads of 0.4 mm diameter and with a space of two bead distance. Ninetysix samples were prepared for each group. Totally twohundredeighty- eight samples were coated with Dentacolor opaque and divided into groups of twelve samples for application of four different veneering resin. Ten samples of each group were determined by using shear bond strength and two samples were evaluated by the scanning electron microscope. Half of the samples of each group were thermocycled from 5-55°C for 5000 cycles. The results of shear bond strength testing were analyzed statistically by using Student-t test and evaluated for significance of p=0.05. The gap formation between the metal and the veneering material were observed by scanning electron microscope analysis.