Aggressivite ve empülsivite faktörlerinin suçluların şahsiyet yapısındaki rolleri
- Tez No: 111607
- Danışmanlar: PROF.DR. EFLATUN ADAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 3325
Özet
BOLÜM VIII ÖZET Bu çalışmada, birer şahsiyet boyutu olarak agressivite ve empülsivite faktörlerinin suçluların şahsiyet yapılarında suça itici nitelikteki rolleri Rorschach psikodiagnostik metodla araştırılmış tır. Bu temel probleme ilaveten ekstratansivite, nörotizm ve psikopati faktörlerinin suçluluktaki belirleyici ve yönlendirici etki leri ile, şahsiyet yapısını oluşturan diğer faktörlerin özellikleri ince lenmiştir. Suçlulukta temel dinamik faktörü oluşturan psikolojik fak törlerden başka, deneklerin sosyodemografik özellikleri de tesbit edilmiştir. Araştırmanın deney grubunu Adlî Tıp Kurumu Gözlem İhti sas Dairesinde müşahede altına alınmış olan; ceza ehliyetleri tam olan; TCK'nun 46 ve 47. maddeleri kapsamına girmeyen; adam öl dürme, öldürmeye teşebbüs ve müessir fiil suçlarından sanık olan 1000 erkek suçlu denek; kontrol grubunu ise suçsuz ve normal 100 denek oluşturmuştur. Suçluluk özelliklerini incelemek üzere suçlu ve suçsuz de neklerin sosyo-ekonomik ve kültürel düzeyleri mümkün olduğunca eşitlenmiştir. Suçlu deneklerin anamnezleri alınarak adlî dosyaları ince lenmiş, bütün deneklere Rorschach ve zekâ testleri uygulanmıştır. Çeşitli istatistiksel analizler sonucu elde edilen bulgular, tartışılmış ve sonuçlar maddeler halinde sunulmuştur.319 Araştırmamızın genel sonuçları, problemimizin temel ve alt hipotezlerini doğrulamış, nörotizm-suç ilişkisi hakkındaki hipo tezimizi desteklememiştir. Psikolojik, sosyo-kültürel ve kriminolojik faktörler birlikte değerlendirildiğinde; uyum, denge, kontrol ve sosyalleşme sorunu nun ön planda olduğu, suçlularda entellektüel ve affektif yönden im matür, enfantil ve primitif özelliklerinin hakim olduğu bir sentezin belirginleştiği tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the qualitative roles of aggression and impulsivity factors as personality dimensions; in promoting criminal behavior in persons accused of crime has been investigated by the Rorschach psychodiagnostic method. In addition to this primary goal, the effects of extratensivity and neuroticism factors and those associated with psychopathic behaviour in determining and directing criminality, as well as other factors pertaining to the personality structure are investigated. Other than the psychological factors which constitute the main dynamic aspect in criminality, the socio-demographic characteristics of the subjects are determined. The cases consist of 1000 male subjects with criminal liability, accused of homicide, attempted homicide and assault and battery who are under observation in the Forensic Medicine Establishment's Observation Specialisation Department and are not covered by TCK (Turkish Penal Code)- articles 46 and 47. The control group consists of 100 innocent subject. In order to examine the features of criminality, cases and controls are matched for socio-economic and cultural status. History and the criminal file of the cases are examined and Rorschach and intelligence tests are given. The finding of the statistical analysis are discussed and the results are presented. The general results confirmed the primary and secondary hypotheses of the study, but no association was found between neuroticism and criminality. When psychological, socio-cultural and criminological factors are evaluated as a whole, problems of adaptation, stability, control and socialisation appeared to be of primary importance; intellectual and affective immaturity, infantile and primitive features seem to be predominant in the criminal personality.