Kuron köprü protezlerinde kullanılan estetik materyallerin bakteri florası ve bakteri plağı açısından mukayeseli incelenmesi
  1. Tez No: 111608
  2. Yazar: İBRAHİM BÜLENT ŞERMET
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERHAN AKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Kuron köprü protetik restorasyonlarında kullanılan estetik materyaller ve alaşımlardaki bakteri plak birikimlerini inceleyerek, birbirleri ile karşılaştırmak için estetik materyal olarak VMK 68 seramiği, Stellon C, Biodent K+B plus akriliği ile Sr isosit N seçildi. Seramik için Degudent U, Begorex, Wiron 99 özel alaşımları ile yukarıda belirtilen estetik materyallar için Altın (22 ayar kuyumcu altını) Gold EWL - G ve Wirolloy alaşımları seçildi. Bu alaşımlardan 15 mm. çapında ve 1.5 mm. kalınlı ğında 24 tane disk hazırlandı. Disklerin yarısı çıplak metal olarak bırakıldı yarısı da estetik materyal ile kaplandı. Bu diskler ikişer ikişer 0.8 mm. çapında ve 170 mm. uzunluğundaki yuvarlak ortodontik teller 404 yapıştırıcısı ile yapıştırıldı. Araştırmada streptococcus mutans ATCC 13419 adlı bakteri kullanıldı. Osaka Üniversitesinden getirilen liyofilize suş halindeki materyal İstanbul Üni versitesi Dişhekimliği Fakültesi Mikrobiyoloji Bilim Dalı Laboratuvarlarında % 5 koyun kanlı jeloz besiyerinde üretildi. Bakterinin plak oluşturmasından önce % 5 Sakkaroz katılmış triptik sybroth besiyerinde 37'C'de 24 saat bekletilerek ve 5 gün süresince yeni besiye rine transfer edilerek sakkarozlu ortama alıştırılarak bakterinin saf kültürü hazır landı. Kültürün bir mililitresi test materyallerinin yerleştirileceği steril kültür or tamında olan % 5 sakkarozlu triptik soybuyyon besiyeri içeren tüplere ilave edil di. Tüpler 37°C'de 24 saat inkübe edildi. Bu şekilde hazırlanan 12 tüpe ikişer iki şer 24 test diski yerleştirildi. Beş gün'lük deney süresi sonunda deney diskleri çıkartılarak büyüteçle koloni dereceleri belirlendi. Daha sonra uygun yöntemlerle koloni sayısı, yaş ve kuru ağırlık tadımları yapılarak grafikler hazırlandı.- 70 Elde edilen bulgular saptandı ve tartışma yapılarak sonuçta; 1- Bir estelik materyal olan seramiğin, öteki tüm estetik materyallere oranla bakteri plak birikimini önleme açısından en iyisi olduğu, akril ve IPN akrili ğinin ikinci sırayı aldığı, kompozit kökenli estetik materyallerin ise üçüncü sırayı aldığı sonucuna varıldı. 2- Metal alaşımlarının, özellikle gümüş içeren alaşımların daha fazla bak teriostatik etkiye sahip olduğu görüldü. 3- iyi cila kabul eden alaşımların, bakteri plak birikimi açısından, estetik materyallere oranla üstün olduğu kanıtlanmıştır. 4- Kuron köprü protetik restorasyonlarında kıymetsiz inoksi alaşımlar kul lanıldığında kesinlikle elektrolitik parlatma ya da asit passivatör yöntemleri ile parlatma işlemlerinin yapılması gereklidir. Aksi halde klasik cilalama yöntemlerinden sonra bu tür alaşımların yüze yinde aşırı derecede bakteri plak birikimi oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
71 - SUMMARY In order to investigate and compare the bacterial plaque accumulation on the aesthetic materials and alloys that are used in fixed prosthodontics, we have chosen the VMK 68 Ceramic, Stellon C, Biodent K+B Plus (IPN) resin and isosit N as aesthetic materials. For ceramic material Degudent U, Begorex and Wiron 99 alloys and for the latter aesthetic materials gold (22 carat), Gold EWL G and Wirolloy alloys were used. From these alloys, 24 discs of 15 mm. diameter and 1.5 mm. thickness were made. Half of the discs were left as intact alloy and the rest were covered with aesthetic materials. These discs were coupled by the use of circular orthodontic wires of 0.8 mm. diameter and 170 mm. length fixed together by means of 404 adhesive. In the research conducted, streptococcus mutans ATCC 13419 was used. The material which was brought from Osaka University as liyophilized strain has been cultivated in the Microbiology department of the University of Istanbul Dental Faculty in 5 % sheep blood added agar. Before the bacteria produced plaque, pure culture was prepared by keeping it for 24 hours in 5% saccarose added tryptic soybroth at 37°C and then for 5 days transferring it to new cultivating media with aim of accustoming it to saccarose medium. 1 ml of the culture was added to the sterile culture medium of 5 % sacca rose containing tryptic soybroth to which the test materials will be placed. The test tues were incubated at 37°C for 24 hours. Into the 12 test tubes which were prepered in this way, 24 test discs were placed two by two. After five days, the test discs were taken out and the colony grades were counted by a magnifying glass. Then, with the use of approprrate methods, the number of colonies, their- 72 - wet and dry weights were measured and graphs were plotted. The findings were noted and after the discussion the following are concluded. 1- It has been concluded that the ceramic, which is an aesthetic material, is far more superior than the rest of the aesthetic materials in inhibiting bacterial plaque accumulation, and that resin and IPN resin take the second place and the composite based aesthetic materials take the third place. 2- It has been observed that metal alloys, especially those containing sil ver, have more bacteriostatic effect. 3- Those alloys which can be polished better than the aesthetic materials are more superior in inhibiting bacterial plaque accumulation. 4- When non-precious alloys are used in fixed prosthodontic restorations, electrolytic or acid passivating medhods of polishing should be used. Otherwise, after conventional polishing methods, excessive amounts of bacterial plaque accumulation occurs on the surfuce of these kinds of alloys.