Maksiller ve mandibuler nevraljilerde gliserol uygulaması
  1. Tez No: 111609
  2. Yazar: CANBAZ ALİ EKREM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN ZEKİ GÜMRÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışmada İ.Ü. Dişhekimliği Fakültesi, Ağız, Diş Çene Hastalıkları ve Cer rahisi Anabilim Dalı ile İstanbul Tıp Fakültesi Ağrı Bilim Dalı'na başvuran 16 has taya toplam 18 periferik gliserol enjeksiyonu yapılmıştır. Hastalarımızın 8'i kadın, 8'i erkektir. Ağrının sağ ve sol lateralizasyonu eşittir. Ortalama ağrısızlık süresi 423 gündür. İlk enjeksiyondan sonra başarı oranı % 88,9 olup, geçici komplikasyon sıklı ğı ise % 6,2'dir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study 18 periferic glycerol injection is totally done to the 16 patients who applied to Oral Surgerey Department of İ.Ü. Dentistry Facultry and the Al gology Department of İ.Ü. Medicine faculty. 8 of our patients are women, 8 of our patients are men. The right and left la teralization of pain is equal. Average time of pain free is 423 days. After the first injection the success ratio is % 89,9, contemporary complicati on is % 6,2.