Değişik tipli odontojen kistlerde immunohistokimyasal yöntemle CEA'in (karsinoembryonik antijen) araştırılması
  1. Tez No: 111610
  2. Yazar: HÜLYA KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECLA TİMOÇİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Bu çalışmada, İ.Ü. Dişhekimliği Fakültesi, Ağız, Diş, Çene Hast ve Cerrahisi ABD'na başvuran ve yapılan klinik, radyolojik ve patolojik tetkikleri sonucu keratokist, radiküler kist ve foliküler kist tanısı konan, toplam 30 vaka immunohistokimyasal yön temle çalışılarak, karsinoembriyonik antijen (CEA) ve epitelyal membran antijen (EMA) varlığı açılarından değerlendirildi. Enükle edilen kistlerin histopatolojik teşhisi, İ.Ü.onkoloji Enstitüsü'nde immuno histokimyasal yöntemle değerlendirmeleri ise İ.Ü.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Patoloji ABD'nda yapıldı. 5 p.. kalınlığında hazırlanan kesitlere peroksidaz-antiperoksidaz (PAP) yönte miyle hem CEA hem de EMA uygulandı. Keratokistlerin tümünde (% 100) olmak üzere, sırasıyla foliküler kistler (% 60) ve radiküler kistler (% 20)'de CEA immunoreaktivitesi gözlendi. Bu sonuçlara dayanarak, CEA'in kistlerin aggresivliğinin belirlenmesinde, odon tojenik kistlerde spesifik bir marker olma özelliğine sahip olduğunu vurgulamak istiyo ruz.
Özet (Çeviri)
- 34 - SUMMARY In this research, the patients who were referred to Dental Faculty of Istanbul University, Department of Oral Surgery were evaluated and 30 cases who were diagnosed as keratocyst, radicular and follicular cysts following the cilinical, radiological and pathnological examination were histochemically investigated according to the presence of carcinoembryonic antigen (CEA) and epithelial membrane antigen (EMA). The histopathological diagnosis of the cysts enucleated has been carried out at the Institute of Oncology of Istanbul University while the immunohistochemical examination was done at the Pathology Department of Cerrahpaşa Medical Faculty of Istanbul University. The sections of 5 p.. thickness were subjected to both the CEA and EMA by the method of peroxidase-antiperoxidase (PAP). The CEA immunoreactivity was observed in all the keratocysts (% 100), and in follicular (% 60) and radicular (% 20) cysts, respectively. Based on the results, we would like to emphasize that the CEA has a characteristic of benign a spesific marker in the determination of aggressive property of odontogenic cysts.