Tüberkülozlu hastaların spesifik IgG ve IgM düzeylerinin serumda ELISA yöntemi ile saptanması ve bunların tedavi süresindeki değişimlerinin izlenmesi
  1. Tez No: 111619
  2. Yazar: KARİMOLLAH GHASEMİ GERMİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER KASIMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
- 62 - ÖZET Tüberkülozun serolojik tanısını yapmak amacıyla, M.bovis BCG kaynaklı Antijen 60 (A 60) 'm kullanıldığı iki ELISA deneyi (IgG-IgM) ; 3 8 kontrol, 4 6 primer tüber- külozlu, 16 inaktif postprimer tüberkülozlu hastaya bu infeksiyon hastalığının farklı formlarındaki immun yanı tını araştırmak için uygulandı. 38 sağlıklı kişiden 5'i (%13) PPD pozitif, 32 kişi (%84) BCG ile aşılanmış olarak bulunurken; anti A 60 IgG ve anti A 60 IgM'i pozitif kişi saptanmadı. Sadece bir kişi (%2.65) şüpheli pozitif bu lundu ve anti A 60 IgG' ye karşı gelişen bu yalancı pozi tifliğin belirtisiz seyreden bir infeksiyondan kaynaklan dığı düşünüldü. Primer tüberkülozlu 46 kişiden ilk serum örneklerinde 22 kişi (%47.8) anti A 60 IgG pozitif ve 42 kişi (%91.2) IgM pozitif olarak saptandı. 2. serum ör neklerinde 27 kişi (%58.8) anti A 60 IgG pozitif ve 25 kişi (%54.4) IgM pozitif bulundu. Postprimer inaktif tü berkülozlu 16 hasta arasında ilk serum örneklerinde 3 (%18.75) kişi zayıf pozitif, 5 kişi anti A 60 IgG pozitif olarak saptanırken; sadece 1 hastanın her iki serum örne ğinde de IgM açısından zayıf pozitif bulundu. Anti A 60 IgG sentezinin kinetiği primer ve postpri mer inaktif tüberkülozda araştırıldı. Bulgularımız A 60 ELISA deneyinin tüberküloz için yüksek prognostik değeri olduğunu göstermiştir. Anti A 60 IgM hastalığın ilk dev relerinde veya nükslerde belirir. Buna karşılık anti A 60 IgG, IgM' den daha uzun süre serumda kalır ve infeksiyonun şiddetinin belirlenmesini sağlar.- 63 - Serolojik deneylerin tekrarlanması, tedavinin etkin liğinin belirlenmesinde ve hastalığın seyrinin takibinde faydalıdır. ELISA deneyi tüberküloz geçirmiş ve BCG aşısı olmuş sağlıklı kişilerde (PPD +) negatiftir. Hem IgG, hem IgM deneylerinin ortak kullanılması du yarlılığı %53.3'den %76.9'a, özgüllüğü %97.3'den %100'e yükseltir ve yalancı pozitiflik veren olguların doğru ola rak yorumlanmasını sağlar.
Özet (Çeviri)
64 - SUMMARY Two ELISA (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay) tests (IgM and IgG) for the serodiagnosis of tuberculosis, both based on antigen 60 (A 60) of M.bovis BCG, were applied to 38 control groups, 46 primary tuberculosis and 16 inactive post primary tuberculosis patients, to analyze the immune response in different forms of this infectious disease. Out of 38 healthy individuals, 5(13%) being tuber culin- positive 32 (84%) being BCG-vaccinated persons, none of them were found positive for anti-A 60 IgG and anti- A 60 IgM. Only one (2.65%) person showed suspected posi tivity, we suppose that this false positive for anti-A 60 IgG case suffered from inapparent infection. Out of 46 cases of primary pulmonary tuberculosis, from the first serum samples 22 (47.8%) patients were po sitive for anti-A 60 IgG and 42 (91.3%) patients for the corresponding IgM. From the second serum samples 27 (58.8%) patients were positive for anti- A 60 IgG and 25 (54.4%) patients for the corresponding IgM. Among 16 cases of post primary inactive tuberculosis, from the first serum samples 3 (18.75%) of the patients were weakly positive, 5 (31.25%) were positive for anti- A 60 IgG whereas only one person were weakly positive IgM in both serum samples.- 65 - Kinetics of synthesis of anti- A 60 IgG were analysed in primary and post primary inactive tuberculosis. Our findings point to the high prognostic value of A 60-ELISA test for tuberculosis. Anti- A 60 IgM witness initial stages of the disease or reactivation process, whereas anti-A 60 IgG last longer than IgM and provide an evalu ation or the intensity of the infectious process. Repeated serological tests allow to monitor the course of the infection and the efficacy of therapy. The test is negative in healthy BCG-vaccinated persons (tuberculin positive ) and healed tuberculosis infection cases. The combined use of both IgG and IgM tests increases the sensitivity from 53.3% to 76.9%, the specif ıty from 97.3% to 100% and help in correct diagnosis of“False positive”cases.