Hidroksilapatit yerleştirilmesinden sonra kemik yapısındaki biyomekanik ve histolojik değişikliklerin deneysel incelenmesi
Experimental evaluation of the biomechanical and histological variations in bone structure due to hydroxylapatite application
  1. Tez No: 111620
  2. Yazar: İHSAN HAKAN ÖZYUVACI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYGEN ILICALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
- 63 ÖZET Çalışmamızda, farklı iki tip hidroksilapatitin kemik defektleri üzerine olan etkilerini biyomekanik ve histolojik olarak araştırdık. Araştırmamızı, İstanbul Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma ve Ulgulama Merkezinde (DETAM) 60 adet 200-250 gr. ağırlığında 4-6 aylık erkek Wistar albi no sıçanları üzerinde gerçekleştirdik. Sıçanların sol tibialarını kontrol grubu ola rak, sağ tibialarını da deney grubu olarak kullandık. Sıçanları iki ana gruba ayır dık: 1. Grupta yer alan deney grubuna semirezorbabl hidroksilapatit - kollajen (tip 1) - glikozaminoglikan, 2. Grupta yer alan deney grubuna da rezorbabl hid roksilapatit uyguladık ve bu uygulamaların 4 hafta 12 hafta ve 20 haftalar sonun da kemik defektleri üzerindeki etkilerini araştırdık. Biyomekanik ölçümlerimizi, İ.Ü. Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji A.B.D. Biyomekanik Laboratuvarında İnstron tipi tensiometre kullanılarak, histolo jik tetkiklerimizi de İ.Ü. Dişhekimliği Fakültesi Temel Bilimler Histoloji Birimi La boratuvarında gerçekleştirdik. Araştırmamız sonucunda, kontrol gruplarıyla yapılan karşılaştırmada, se mirezorbabl hidroksilapatit - kollajen (tip I) - glikozaminoglikan uygulanan grupta direncin, rezorbabl hidroksilapatit uygulanan gruptan daha yüksek olduğunu, di rençteki bu artışın 20. hafta sonunda istatistiksel anlamda (0.001 < P < 0.01) dü zeyde önemlilik gösterdiğini ve histolojik bakımdan yapılan değerlendirmede de daha kompakt yapıda bir kemik dokusu oluştuğunu tespit ettik, bu bulguları litera tür verileri ile karşılaştırdık.
Özet (Çeviri)
- 64 - SUMMARY EXPERIMENTAL EVALUATION OF THE BIOMECHANICAL AND HISTOLOGICAL VARIATIONS IN BONE STRUCTURE DUE TO HYDROXYLAPATITE APPLICATION In this study the effects of two different types of hydroxylapatites on bo ne defects were examined by the biomechanical and histological techniques. Research activities were carried out at the Experimental and Applied Me dical Research Center of the University of Istanbul (DETAM) by using 4-6 months old 60 male Wistar albino rats with individual weight of 200-250 grams. The left tibia of the rats were used as the control group while the right tibia cons tituted the experimental group. The rats were seperated into two main groups; The first experimental group was exposed to semirezorbable hydroxylapa tite collagen (type I) - glycosaminoglycan whereas the second experimental group was treated with resorbable hydroxylpatite and the effects of these treatments upon bone defects were examined at the end of 4, 12 and 20 weeks of experi mental periods. The biomechanical measurements were made by using Instron type tensi ometer at the Biomedical Laboratory of the Department of Orthopedy and Trau- matology, Istanbul Faculty of Medicine. Histological studies were carried out at the Laboratory of Histology, Faculty of Dentistry, University of Istanbul. The results indicated that the increase in the relative bone strenght of the experimental samples with respect to the control samples in the group treated with semiresorbable hydroxylapatite - collagen (type I) - glycosaminoglycan was higher as compared to the other group treated with resorbable hydroxylapatite.- 65 Infact, the increase in bone strenght at the end of twentieth weeks of experiment ation was statistically significant at the 0.001 < P < 0.01 level. Besides, formati on of a more compact bone tissue was observed through our histological exami nations.