Galaktozamin uygulamasıyla gelişen karaciğer hasarında lipit peroksitlerinin ve kalsiyumun rolü
- Tez No: 111618
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NECLA KOÇAK ÇOKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
29 - ÖZET Çalışmamızda insanlardaki viral hepatite benzer bir karaciğer hasar tablosu oluşturan galaktozaminin Wistar türü sıçanlarda karaciğer lipit peroksit düzeylerini, kal siyum içeriğini, Ca2+- ATPaz aktivitesini ne yönde etkile diği incelenmek istendi. Bu amaçla galaktozamin, 1 g/kg başına tek doz halin de, periton içi uygulanarak, uygulamadan 12, 18, 24 ve 48 saat sonra, karaciğer homojenat, mitokondri, mikrozom ve sitozol fraksiyonlarında lipit peroksit düzeyleri, ka raciğer homojenatında GSH içeriği, karaciğer homojenat ve sitozol fraksiyonunda Ca2+ düzeyi, karaciğer plazma zarın da Ca2+- ATPaz aktivitesi ölçüldü. Ayrıca plazma AST ve ALT aktiviteleri de tayin edildi. Galaktozaminin karaciğer homojenat ve hücre fraksi yonlarında lipit peroksit ve kalsiyum düzeylerini artırdı ğı ve bu artışın geri dönüşümlü olduğu saptandı. Buna kar şın GSH içeriğinin ve Ca2+ - ATPaz enziminin de geri dönü şümlü olarak azaldığı görüldü. Plazma AST ve ALT düzeylerinin ise 48. saat sonunda henüz normal değerlere inmediği saptandı. Sonuç olarak, galaktozamin metabolizmasının karaci ğer zar yapısında oluşturduğu değişikliklerin kalsiyum birikmesine ve bu birikim ile birlikte lipit peroksidas yonunun gelişmesine yol açtığı saptanmıştır. Bu olaylara GSH tüketiminin eşlik etmesi ile Ca2+ - ATPazm inhibe olması, galaktozaminin oluşturduğu karaciğer hasar ının/ tüm olayların bir bileşkesi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
- 30 - SUMMARY In our study, we tried to investigate the liver lipid peroxide levels, the calcium content, the Ca2+- ATPase acti vity in rats treated with galactosamine which induces liver injury very similar to human viral hepatitis. For this purpose, in rats treated with galactosamine as a single i.p. dose of 1 g/kg, lipid peroxide levels in liver homogenate, mitochondria, microsome and cytosolic fraction, GSH content in liver homogenate, calcium con tent in liver homogenate and cytosol,Ca2+- ATPase activity in liver plasma membrane were determined after 12, 18, 24, 48 hours. In addition plasma AST and ALT activities were also measured. It is apparent that galactosamine increases lipid peroxide and calcium levels in liver homogenate and cell fractions, reversibly. On the other hand, the GSH content and Ca2+- ATPase activity were found to decrease reversibly. Plasma AST ve ALT activities were not found returned to normal levels at the end of 48 hours. To conclude, the changes in liver membrane structure after galactosamine metabolism lead to calcium accumula tion and this accumulation is accompanied with the deve lopment of lipid peroxidation. It is also found that the decrease in Ca2+- ATPase activity is the result of the increase in lipid peroxide levels and the depletion of GSH.