Mastektomi ve histerektomi ameliyatı sonrası beden bütünlüğü bozulmuş hastaların beden imajları konusunda hissettiklerinin incelenmesinde hemşirenin rolü
  1. Tez No: 111622
  2. Yazar: GÜLGÜN RODOPLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇAYLAN PEKTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışma mastektomi ve histerektomi ameliyatı geçiren hastala rın beden imajlarındaki bozulmayı algılayışlarını, ameliyat sonrası ortaya çıkabilecek cinsel obje kaybına bağlı ruhsal tepkilerini incelemeyi ve bu konuda en doğru hemşirelik yaklaşımını belirlemeyi amaçlar. Araştırmacı tarafından hazırlanan bir anket, beden imajı doyum düzeyi ölçeği, durumluk anksiyete ve depresyon ölçekleri meme cerrahisi ve kadın doğum kliniklerinde yatan 60 hastaya uygulanarak, veriler toplan mıştır. Sonuçlar istatistiksel olarak ki-kare, t testi ve Pearson korelas yon metodları ile İstanbul Üniversitesi Haydar Furgaç Bilgi İşlem Merke zi'nde değerlendirilmiş ve literatür bilgileri ışığında tartışılmıştır. Sonuçta beden imajındaki bozulmanın her iki grupta da anksiye teye neden olmadığı, ancak depresyona neden olduğu saptanmıştır. Histe rektomi ve mastektomi grupları kıyaslandığında bunlar arasında beden ima jı doyum düzeyi, anksiyete ve depresyon yönünden anlamlı bir fark saptana mamıştır. Her iki grup hastada birbirine yakın düzeyde heyecansal sorun lar yaşanmakta olup, bütüncül bir hemşirelik yaklaşımına gereksinim duy maktadırlar.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to investigate the perception of the altered body image; emotional reactions toward the lost of sexual object of the patients with hysterectomy and mastectomy and to established the importance of nursing care. Data was collected by applying questionnaire which was prepared by the researcher, Body Cathexis Scale, Situational Anxiety Scale and Depression Scale to 60 patients from surgical and gynecological unites. By usening Chi Square, t test and Pearson Correlation Methods results were evaluated Statistically in Haydar Furgaç Bilgi İşlem Merkezi of İstanbul University. Discussion was made according to the literature. As a conclusion, we found that altered body image in both Group was not the cause of anxiety but the depression. From the aspect of their emotional reactions we couldn't found any statistical differance between two group of the patients. The level of their emotional reactions was similar and they need a holistic nursing care approach.