Üretral kateter yerleştirilen cerrahi hastalarında kateterin kalış süresi ile idrarda bakteri kolonizasyonu oluşması arasındaki ilişkinin araştırılması
- Tez No: 111621
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECMİYE SABUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, Üroloji, General Surgery, Nursing, Urology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışma, Marmara Üniversitesi Hastanesi 'ne yatan ameliyat olacak ve üretral kateteri 48 saat yada daha uzun süre ile kalma ihtimâli bulunan, rastgele yöntemle seçilmiş 153 denek üzerinde uygulanmıştır. Araştırmada üretral kateterin kalış süresi ile mesane idrarında oluşan bakteri kolonizasyonu arasındaki ilişki incelenmiştir. Elde edilen sonuçlarda, kateterin yerleştirildiği 6 - 8 gün içinde hastaların önemli bir kısmında kolonizasyon geliştiği saptanmıştır (Tablo - 1). Ayrıca, kadınların ve 51 veya daha fazla yaş grubunda yer alan hastaların üriner infeksiyonların oluşması açısından riskli gruba girdikleri saptanmıştır (Tablo - 3). Bu sebeple hastanelerimizde üretral kateterizasyon için hazırlanmış politikalar geliştirilmeli ve sağlık personeline bu politikalara uygun davranış kazandırılmalıdır. 42
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed on 153 patients who would be catheterized for 48 h. or longer randomly selected among patients admitted to Marmara University Hospital for operation. The Relationship between duration of catheterization and urinary bacterial colonization was evalueted. In 6 to 8 days after the indwelling of the catheter, colonization has developed in most of the patients (Table - 1). Women and patiends which are 51 or older were found to be in the high risk group for urinary tract infection (Table - 3). Therefore, a policy for üreteral catheterization should be formed and the health personel should be informed about this policy. 43