Pre- ve postmenopozik sağlıklı kadınlarda lökosit ve idrar arilsülfataz A aktivitelerindeki değişikliklerin bazı steroid hormonlarla ilişkisi
  1. Tez No: 111624
  2. Yazar: FÜSUN ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. PERNUR ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
- 51 - ÖZET Bu çalışma, sağlıklı kadınlarda fizyolojik koşullar da oluşan gonadal steroid değişikliklerinin lökosit ve id rar ARS-A aktivitelerini ne yönde etkilediğini araştırmak için yapılmıştır. Bu amaçla yaşları 22-38 arasında değişen 20 premeno pozik ve yaşları 48-65 arasında değişen 20 postmenopozik toplam 40 sağlıklı kadın ile çalışma yapılmıştır. Premeno pozik kadınlarda menstrüel siklüsün ilk 4-5. günleri (er ken foliküler faz), 13-14. günleri (ovulasyon fazı) ve 21-23. günleri (mid-luteal faz) arasında 3 kere alınan kandan hazırlanan lökositlerde ve aynı dönemlerde alınan taze idrar örneklerinde enzim aktiviteleri serumlarında da östradiol ve progesteron analizleri yapılmıştır. Postmeno poziklerde de bir defa alınan kan ve idrar örneklerinde aynı analizler yapılmıştır. Sağlıklı genç kadınlarda ortalama lökosit ve idrar ARS-A aktivitelerinin ovulasyonda en yüksek, erken foli küler fazda en düşük düzeylerde olduğu postmenopozik ka dınlarda da ortalama lökosit ARS-A aktivitelerinin preme nopozik olgularının enzim aktivitelerinin en düşük olduğu erken foliküler faz değerlerine eşdeğer bulunmuştur. Pr emenopoziklerin ovulasyon ve mid-luteal fazlarındaki löko sit ARS-A aktiviteleri ile postmenopoziklerin lökosit en zim aktiviteleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuş tur. Ayrıca premenopoziklerde ovulasyon östradiol artışı ile lökosit ve idrar ARS-A aktivitelerinin arasındaki ilişki de anlamlıdır.- 52 - Buna göre fizyolojik olarak ovulasyon ve luteal fazda dolaşıma salgılanan gonadal steroidlerin lizo- zomal sistemi uyararak lökosit ve idrar ARS-A aktivi- telerinde paralel bir artışa yol açabileceği kanısına varılmıştır. Böylece artan ARS enzim aktivitesinin bir hidrolaz fonksiyonundan başka, steroid hormon gi bi çeşitli alıcı moleküllere sülfat taşıyan bir sül- fotransferaz görevi de yapabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
- 53 - SUMMARY This study was planned to investigate the mode of action of gonadal steroids on arylsulphatase (ARS-A) activity in leucocytes and urines of pre- and postmeno -pausic healthy women. A total of 40 healthy adult women between the ages of 22 and 38 years in reproductive stage and 48 and 65 years in menopausal stage were included in this study. Blood samples for the analysis of leucocyte ARS-A activity, estradiol and progesterone concentrations were obtained from pre-menopausal women at various periods of the menstruel cycle: during the early folicular phase (days 4 or 5 ), at the ovulation (days 13 or 14), and during the mid-luteal phase (days 21-23). Fresh urine samples were also obtained randomly during the same periods of the menstruel cycle for urinary ARS-A acti vity measurements. In single blood and urine samples which were obtained from postmenopausal women, the same analyses were performed. In premenopausal healthy women, means of the leu cocyte and urinary ARS-A activity were significantly highest at ovulatory phase, whereas lowest at early fo licular phase. In postmenopausal women, mean of the leu cocyte ARS-A activity was approximately equivalent to the mean leucocyte enzyme in premenopausal women at early folicular phase in whom the lowest enzymatic acti vity was observed. Significant differences in leucocyte ARS-A activities was observed between premenopausal women- 54 - at ovulatory and mid-luteal phases and postmenopausal women. There was also a significant positive correlation between serum estradiol concentration and leucocyte and urinary ARS-A activities during ovulatory phase. The results of the present study have shown that increased arylsulphatases in tissues and body fluids might function on one hand as hydrolases, on the other hand as sulphotransferases which are able to transfer sulphate to various acceptor molecules such as steroid hormones.