Menopoz öncesi ve sonrası kadınlarda beslenme durumu, antropometrik ölçümler ve hemogram parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between nutrition status, anthropometric measurements and hemogram parameters before and after menoposis in women
- Tez No: 674037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Nutrition and Dietetics, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Doğurganlık ve postmenopozal dönemdeki preobez ve obez kadınların beslenme durumu, antropometrik ölçümleri ve anemiye yönelik kan parametreleri arasındaki farklılıkların değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, 01/05/2019 - 31/07/2019 tarihleri arasında Ataşehir İlçe Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birimine“Beslenme ve Diyet Danışmanlığı”almak için başvuran kadınlarda yapılacaktır. Kadınlar, doğurganlık çağında olanlar ve postmenopozal dönemde olanlar olarak ikiye ayrılacaktır. Daha sonra bu kişilerin beslenme durum değerlendirilmeleri“24 Saatlik Beslenme Formu”ile yapılacaktır. Antropometrik ölçümler için boy ölçer ve biyoelektrik empedans analiz cihazı kullanılacaktır. Bulgular: Premenopoz dönemdeki kadınlar, istatistiksel olarak anlamlı bulunmamasına rağmen postmenopoz dönemdeki kadınlardan fazla kiloludur (p>0,05). Premenopoz grubundaki kadınların %67,5'nin, postmenopoz grubundaki kadınların ise %75'nin bel çevreleri 88 cm'nin üzerinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: It is intended to evaluate the differences between fertility and the nutrition status of women in the postmenoposial period, antropometric measurements, and blood parameters for anemia. Material and Method: The research was conducted between 01/05/2019 and 31/07/2019 in women applying for the“Nutrition and Intent consultation”of the Health Directorate of Atasehir District Health Directorate. Women are divided into fertility eras and those in the postmenoposial period. The nutritional status of these individuals is then assessed using the“24-hour Nutrition Form”. The height meter and bioelectric impedance analyzer are used for antropometric measurements. Results: Women in the premenopause period are heavier than women in the postmenopause period (p>0,05), although they do not make statistical sense. The lumbar circles of 67,5% of women in the premenopause group and 75% of women in the postmenopause group are more than 88 cm.