Premenopoz ve postmenopozda total antioksidan apasitesinin karşılaştırılması
To compare total antioxidant capacity levels of pre and postmenopausal women
- Tez No: 195271
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATMA FERDA VERİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amacı: Menopozdaki kadınların antioksidan düzeylerinin tesbiti ile destek tedavisi alması sonucu postmenopoz yaşamlarında daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için, total antioksidan kapasitenin premenopoz seviyesiyle karşılaştırmasını ve total antioksidan kapasite seviyesinde (TAK) değişikliği araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Total antioksidan kapasite seviyesini mayıs 2005-kasım 2005 tarihleri arasında kadın hastalıkları ve doğum polikliniğimize başvuran 35 postmenopoz ve 35 premenopoz dönemde olan toplam 70 kadını çalışmamıza aldık. Hastaların yaş, ve vücut kitle indeksi (BMI) değerlendirilerek, herhangi bir jinekolojik hormon tedavisi almayan, herhangi bir kanser tanısı olmayan ve kronik hastalığı olmayan hastalar çalışmaya alındı. Hastaların rutin biokimya, hemogram ve hormon değerlerine bakıldı. TAK seviyesi Erel yöntemi ile HÜTF Biokimya laboratuarında bakıldı. Bulgular: Grupların yaş, BMI, ortalamaları arasında istatistiksel farklılık gözlenmedi (p>0,05). TAK de ise premenopoz ve postmenopoz arasında anlamlı fark vardı.Bu farkda Ürik asit seviyesindeki farka bağlandı.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare total antioxidant capacity levels of pre and postmenopausal women to decide for hormone replacement therapy. Material and Method: Total antioxidant capacity levels of 70 women -35 pre and 35 postmenopausal - who visited Obstetrics and Gynecology Polyclinic between May 2005- November 2005, are measured. Age, body mass index (BMI) of patients are recorded. Patients who have not received hormone replacement therapy, never had any kind of malign disease, do not have any chronic disease are accepted for the study. Ordinary biochemical tests, complete blood count and hormone levels of the patients are measured. TAC levels are evaluated by Erel Method at Harran University Medical Faculty Biochemistry Laboratory.