Çeşitli ağız hijyeni aletlerinin implant yüzeyi üzerindeki etkilerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
  1. Tez No: 111642
  2. Yazar: SERDAR YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. PEKER SANDALLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
86 ÖZET Bu araştırmada oral implantolojide uzun dönemde implant başarısını etkileyen faktörlerden, implant bakımı ve bu bakımda uygulanan ağız hijyen aletlerinin implant yüzeyindeki etkileri incelenmiştir. Çalışma saf titanyum implantlar olan Pitt-Easy Bio Oss implantların boyun kısmında gerçekleştirilmiştir. implant bakımında kullanılan ağız hijyen aletleri ev bakımını oluşturan dişfırçası, superfloss ve interdental fırça ve profesyonel bakımı oluşturan paslanmaz çelik küret, titanyum alaşım küret, plastik küret, ultrasonik aparey, sonik aparey ve air flow olarak ikiye ayrılmıştır. Çalışma 1 0 adet Pitt- Easy Bio Oss implantta yapılmıştır. İmplantlann 9 adetine ağız hijyen aletleri uygulanırken bir implant kontrol olarak ayrılmış ve hiçbir uygulama yapılmamıştır. implant bakımını oluşturan ağız hijyen aletlerinin implant boyun yüzeyi üzerindeki etkilerinin incelenmesi için bir seanslık, bir yıllık ve 5 yıllık tatbik dönemlerini yansıtan uygulamalar yapılmıştır. Uygulama sonuçları Scaning Elektron Mikroskobu ( SEM ) ile alınman fotoğraflar üzerinden 3 araştırıcı tarafından değerlendirilmiştir. Yüzey özelliklerinin değerlendirilmesi 40 büyültme implant yüzeylerinin genel açıdan incelenmesi, 200 ve 700 büyültme de daha ayrıntılı inceleme için yapılmıştır. Oluşan yüzey özellikleri kontrol yüzeyinden daha düzgün bir yüzey, kontrol yüzeyine yakın bir yüzey, hafifçe düzensiz yüzey, orta derecede düzensiz yüzey ve ileri derecede düzensiz yüzey olarak değerlendirilmiştir. Bulguların değerlendirilmesi sonucunda ev bakımını oluşturan diş fırçası, superfloss ve interdental fırça implant yüzeyi üzerinde yüzey değişikliğine neden almamıştır. Profesyonel bakımı oluşturan ağız hijyeni aletlerinden ultrasonik ıparey ileri derecede yüzey düzensizliği yaratırken paslanmaz çelik küret, itanyum alaşım küret, sonik aparey orta derecede yüzey düzensizliği meydana getirmiştir. Plastik küret kontrle yakın bir yüzey yaratırken, air flow hafifçe düzensiz bir yüzey meydana getirmiştir.
Özet (Çeviri)
87 SUMMARY In this study, the effects of oral hygiene instruments which are very mportant for the maintenance care of successful implants are investigated. The ıeck parts of the Pitt Easy Bio Oss implants are used in this study. The oral hygiene instruments are divided into two groups. First group is consisted of toothbrush, superfloss and interdental brush named home care pxnip. Second group is consisted of titanium alloy curettes, stainless steel :urettes plastic curettes, ultrasonic instruments, sonic instruments and air low named professional care group. 10 Pitt Easy Bio Oss implants are used in his study. In nine out often implants, oral hygiene instruments are used and >ne is separated as the control group and no instrumentation is done to that tnplant. For determining the effects of oral hygiene instruments on the neck of the triplants, the instrumentations are done for reflecting one procedure, 1 year nd 5 years instrumentation procedures. The results of the are evaluated by 3 researchers by SEM microscopy. IEM photographs are evaluated by 40 magnification for general evaluation and 00, 700 magnifications for further evaluation. The surface characteristics are group as ; smoother surfaces than control, mooth surfaces comparable to the control, slightly roughened surfaces, ıoderately roughened surfaces, severely roughened surfaces. Home care instruments that are consisted of tooth brush, superfloss and iterdental brush are done no surfaces differences on the implant surfaces. From ıe professional care instruments, ultrasonic instruments caused severely )ughened surfaces. The stainless steel curettes, titanium alloy curettes and 3iiic instruments caused moderately roughened surfaces. The plastic curettes aused smooth surfaces comparable to the control. Air flow is caused smooth irfaces comparable to the control.