Alt çene tam ark implant destekli distal uzantılı sabit protezlerde implant sayısı distal uzantı uzunluğu ve kesit şeklinin implant çevre kemik dokusundaki gerilim dağılımına etkisinin fotoelastik stres analiz yöntemi il
  1. Tez No: 60223
  2. Yazar: ALP BENAN ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN N. ALKUMRU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Bu araştırmada, alt çene tam ark implant destekli bilateral distal uzantılı sabit protezlerde, implant sayısı, distal uzantı uzunluk ve kesit seWinin, implantlann çevre kemik dokusundaki gerilim dağılımına etkileri fotoelastik stres analiz yöntemi ile incelenmiştir. Araştırmada alt çeneyi taklit eden ortalama bir mandibula boyutunda iki adet fotoelastik model yapılmış ve 13 mm.boyunda, 3.75 mm.çapında 4 ve 6 adet silindirik yivli implantlar interforaminal bölgeye aralarında eşit mesafeler olacak şekilde yerleştirilerek üzerlerine 10 ve 20 mm. distal uzantı uzunluğuna ve T ve L kesit şekline sahip 8 farklı implant üstü protez yapılmıştır. Diş dizimi ve bitiminden sonra bu protezler fotoelastik model üzerindeki implant desteklere altın vidalarla bağlanıp, hazırlanan üst çene tam dişli bir model aracılığı ile 170 N'luk dikey oklüzal kuvvetler sentrik oklüzyon durumunda protezler üzerine uygulanmıştır. Yükleme işlemi transmisyon polariskop cihazında yapılmış ve fotoelastik alt çene modelinde oluşan kuvvet çizgileri fotoğrafları çekilerek tespit edilmiştir. Çalışmada quasi-üç boyutlu fotoelastik stres analiz yöntemi kullamlmıştır. Yüklemeler sonucu 8 farklı implant protezine sahip fotoelastik modellerde, her implantin mezial ve distal tarafları olmak üzere servikal, orta ve apikal 1/3 bölgelerindeki kuvvet çizgileri değerlendirilmiş ve bu değerlendirmeler karşılaştırmalı olarak tablo ve grafikler üzerinde gösterilmiştir. Yüklemeler sonunda, tüm protez tiplerinde gerilimlerin en fazla terminal implantların apikal 1/3 ve distal servikal bölgelerinde oluştuğu gözlenmiştir.-II- Distal uzantı uzunluğu arttıkça terminal implant çevresindeki gerilim yoğunluğunun da arttığı gözlenmiş ve bundan dolayı terminal implantlann distal servikal bölgesindeki gerilim yoğunluğu ile distal uzantı uzunluğu arasında doğru orantılı bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. öte yandan, protezi destekleyen implant sayısının artması ile özellikle terminal implantlar çevresindeki gerilim yoğunluklarının azaldığı görülmüştür. Distal uzantı kesit şekillerinin (T ve L) ise implantlar çevresindeki gerilim dağılımı ve yoğunluğuna önemli bir etkisinin olmadığı gözlenmiştir. Terminal implantlardan merkezi implantlara gerilim iletimi oranı da düşük olmuştur.
Özet (Çeviri)
-III- The investigation of the effect of implant number, cantilever length and cross-sectional design in the mandibular implant-supported prosthesis on stress distribution around the implants by use of photoelastic stress analysis method. In this study, the effect of implant number, distal cantilever length and cross-sectional design of the metal framework in the mandibular full arch implant-supported fixed cantilevered prosthesis on stress distribution at the bone tissue around the implants were investigated by use of photoelastic stress analysis method. In this experiment, two photoelastic models of mandible within the same dimensions, having 4 and 6 cylindrical threaded implants which were 13 mm.in length and 3.75 mm in diameter, were prepared. The implants were embedded in the interforaminal region of the mandibular" models having the same distances between the implants. Then, differently designed eight implant-supported prostheses having distal cantilever extensions of 10 mm and 20 mm. with T and L-shaped cross-sections were fabricated. After setting the teeth and finishing procedures, prostheses were connected to implant abutments embedded in the photoelastic model by means of gold screws and brought to the transmission polariscope for loading process. A vertical occlusal force of 170 N was applied on the implant-supported prosthesis through a dentate maxillary model at the centric occlusion position. Stress fringes revealed within the photoelastic model were recorded on photographic film with a camera. Since the quasi-three dimensional photoelastic stress analysis method was used, conclusions were made by comparing the same views. Stress fringes were evaluated around the cervical, middle and apical thirds of each implant and those evaluations were presented comparative on the tables and graphs.-IV- During loading, the highest stresses were concentrated at the apical third and distal cervical regions of the terminal implants. As cantilever length increased, stress concentration around the terminal implant also increased. It is concluded that there was a direct proportion between the cantilever length and the stress concentration in the distal cervical area of the terminal implants. On the other hand, it was observed that as the supporting implant number increased, stress concentrations around the terminal implant were decreased. It was also indicated that there were no effects of cross-sectional design of the metal framework of distal cantilever on the stress distribution around the implants. Little stress transfer from the terminal implants to the central implants was found.