İskeletsel III. sınıf vakaların Delaire maskesi ile tedavisinde diş çene yüz sisteminde meydana gelen değişikliklerin sefalometrik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 111667
  2. Yazar: HÜLYA KILIÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YILDIZ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, üst çene geriliğine bağlı iskeletsel III.. sınıf vakaları Delai re ortopedik yüz maskesi ile tedavi ederek, diş-çene-yüz sisteminde meydana gelen deği şiklikleri sefalometrik açıdan incelemektir. Araştırma materyali, iskeletsel III. sınıf anomali gösteren 50 bireyin (26 kız, 14 erkek) tedavi ve kontrol dönemlerinin başında ve sonunda alınan profil uzak röntgen resimlerinden oluşmaktadır. Toplam 50 bireyden 30'u (16 kız, 14 erkek) tedavi grubunu, diğer 20'si (10 kız, 10 erkek) kontrol grubunu oluşturmaktadır. Araştırmanın başlangıcında ortalama kronolojik yaş tedavi grubunda X:8.95, kontrol grubunda X:9.16 yıldır. Ortalama kemik yaşı tedavi grubunda X:8.71, kontrol gru bunda 9.01 yıldır. Ortalama inceleme süresi tedavi grubunda X:0.98 yıl, kontrol grubunda X:0.91 yıldır. Tedavi ve kontrol dönemlerinde meydana gelen değişikliklerin incelenmesi ama cıyla, bireylerden bu dönemlerin başında ve sonunda alınan uzak röntgen resimleri üze rinde sefalometrik analiz yapılmış, 15 açısal ve 28 milimetrik olmak üzere toplam 43 pa rametre ölçülmüştür. istatistiksel değerlendirme sonucu tedavinin erkek ve kız çocuklar üzerindeki et kilerinin farklı olduğu anlaşıldığından, değerlendirmeler cinsiyet ayrımı yapılarak yorum lanmıştır. Kızlarda Delaire ortopedik yüz maskesi uygulanması ile; - ön kafa kaidesinin sagittal gelişiminin stimülasyonu - Üst çenede öne doğru hareket ve hafif anterior rotasyon - Alt çenede aşağı ve geriye doğru rotasyon - İskeletsel III. sınıf çeneler arası ilişkide düzelme, overjette artış 53 - Toplam ön yüz ve alt ön yüz yüksekliklerinde artış - Üst diş kavsinde mesial, alt diş kavsinde distal yönde hareket - Üst 1. büyük azı dişlerinde ekstrüzyon görülmüştür. Erkeklerde Delaire ortopedik yüz maskesi uygulanması ile; - Üst çenede öne doğru hareket ve anterior rotasyon - Alt çenede aşağı ve geriye doğru rotasyon - iskeletsel III. sınıf çeneler arası ilişkide düzelme, overjette artış - Alt ön yüz yüksekliğinde artış, overbite'ta azalma - Üst kesici ve azı dişlerinde öne doğru hareket - Alt kesici dişin eğiminde azalma ve geriye doğru hareket belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this Investigation is to evaluate the cephalometric changes induced by treatment with the Delaire orthopedic mask in the cranio-facial structures of skeletal Class III cases with maxillary retrograthism. The material consists of pre-and post-treatment and pre-and post-control lateral cephalometric films of 50 individuals (26 female, 14 male) with skeletal Class III malocclusion. 30 of the total sample (16 female, 14 male) constitute the treatment group, while the remaining 20 (10 female, 10 male) constitute the control group. The mean chronological age at the beginning of the investigation is X:8.95 years in the treatment group and X:9.16 years in the control group. The mean skeletal age is X:8.71 years in the treatment group X:9.01 years in the control group. The mean inspection period is X:0.98 year in the treatment group and X:0.91 year in the control group. Cephalometric films were taken at the beginning and end of the treatment and control periods in order to evaluate the changes during the investigation period. Cephalometric analyses were carried out and a total of 43 parameters were measured; 15 of which were angular and 28 of which were milimetric. Since statistical analyses showed treatment effects were different between sexes, sex-differentiation was taken into account during evaluations. The following changes were observed in females treated with the Delaire orthopedic face mask: - Stimulation of the sagittal growth of the anterior cranial base. - Forward movement and a slight upward rotation of the maxilla. 55 - Backward and downward rotation of the mandible. - Improvement in the skeletal class III intermaxillary relation, increase in overjet. - Increases in anterior total and lower face heights. - Mesial movement of the upper dental arch, distal movement of the lower dental arch. - Extrusion of the upper first molars. The following changes were observed in males treated with the Delaire orthopedic face mask: - Forward movement and upward rotation of the maxilla. - Backward and downward rotation of the mandible. - Improvement of the Class III skeletal intermaxillary relation, increase in overjet. - Increase in lower anterior face height, decrease in overbite. - Forward movement of the upper incisors and molars. - Retroclination and backward movement of the lower incisor.