Tip 2 diyabetik hastalarda düşük ve yüksek karbonhidratlı diyetlerin kan şekeri regülasyonuna etkisi
  1. Tez No: 111666
  2. Yazar: EMEL ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. SEVİM BÜYÜKDEVRİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
VIII. ÖZET Bu çalışmada diyet ile yağ ve protein kısıtlaması gerektirecek herhangi bir komplikasyo nu olmayan gönüllü tip 2 diyabetik 10 hastaya (5 erkek, 5 kadın; kronolojik yaş ortalaması 53.8±7.1 yıl, diyabet süresi ortalaması 4.4±3.6 yıl, ağırlık ortalaması 73.2±9.0 kg, beden kitle in deks ortalaması 28.3+2.2 kg/m2) 30 günlük sürelerle düşük karbonhidratlı ve yüksek karbonhid ratlı diyet programlarının açlık ve postprandial kan şekeri, insulin ve lipid parametrelerine etkileri karşılaştırmalı olarak incelendi. Hastalara 1400-2000 kalori/gün arasında değişen (% 30'u 1400 kalori/gün, % 30'u 1600 kalori/gün, % 30'u 1800 kalori/gün, % 10'u 2000 kalori/gün) diyetler 30 günlük periyodlarla dü şük karbonhidratlı (% 42.3±1.1; 173±21.4 gr/gün) ve yüksek karbonhidratlı (% 57.4±0.7; 234±30.2 gr/gün) test diyetleri olarak verildi. Hastalardan, daha önce uyguladıkları diyetin kahvaltısı ile başlangıçta, düşük karbonhid ratlı (% 42.3±1.7; 44±7.6 gr) ve yüksek karbonhidratlı (% 57.212.0; 59±7.6 gr) test kahvaltısın dan önce alınan açlık kan örneklerinde glisemi (AKŞ), insülinemi, glikozillenmiş hemoglobin (HbA1C), früktozamin ve lipid parametreleri (HDL, LDL, VLDL kolesterol, total kolesterol ve trigliserid) incelendi. Test kahvaltılarının bitimi 0'ıncı dakika kabul edilerek 120'nci dakikada (postprandial) alınan kan örneklerinde tokluk kan şekeri (TKŞ) ve tokluk insülin ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
69 - SUMMARY The effects of a high-carbohydrate and a low-carbohydrate diet on fasting and postprandial blood glucose insulin and lipid levels in diabetes were investigated in 10 volunteer type 2 diabetics with no complications requiring such therapy. The patients received diets (total calories between 1400-2000 kcal/day; 3 patients 1400 kcal/day, 3 patients 1600 kcal/day, 3 patients 1800 kcal/day, one patient 2000 kcal/day) with low- carbohydrate content (% 42.3±1.1; 173±21.4 g/day) and high-carbohydrate content (% 57.4±0.7; 234±30.2 g/day) for 30 days. Fasting morning blood glucose levels were obtained for glucose, insulin, glycated hemoglobin (HbAjc), fructosamine and lipid (HDL, LDL, VLDL cholesterol, total cholesterol, total triglyceride) measurements. After 120 minutes following breakfast (either low carbohydrate: % 42.3±1.7; 44±7.6 g or high carbohydrate: % 57.2±2.0; 59±7.6 g) blood samples were taken for postprandial glucose and insulin measurements.