DC elektrik akımı ile hiperhidrozis tedavisinde hemoreolojik değişimlerin incelenmesi
- Tez No: 111669
- Danışmanlar: PROF.DR. SİNAN ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
42 ÖZET Bu çalışmada, DC elektrik akımı ile palmo-planter hiperhid- rozis tedavisi yapılan hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrası hemo- reolojik parametreleri araştırıldı. Tedavi öncesinde ve tedavi sonrası ölçülen hemoreolojik pa rametreler arasında herhangi bir farklılık saptanmadı. Elde edilen bu sonuç, hiperhidrozis tedavisi için önerilen diğer tedavi yöntemlerine göre, DC elektrik akımı ile hiperhidrozis tedavisinin oldukça güveni lir olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY In this study the pre-and post-treatment of the patients who were under palmo-planter hyperhidrosis treatment with DC electric current were investigated. No difference was established between the pre-treatment and post-treatment parameters. Our conclusion shows that DC treat ment of hyperhydrosis is a trusttuorthy method in accordance to the other clinical treatment methods.