Tiroid hastalıklarında tiroid doku homojenatı, mitokondri ve mikrozom fraksiyonlarında peroksidaz aktiviteleri ölçümünün önemi
  1. Tez No: 111690
  2. Yazar: F. EZEL USLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMİNE KÖKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
57 ÖZET TPO en büyük oranda tiroid dokusu mikrozomal fraksiyonda tesbit edilen glikozilienmiş, hemoprotein enzimdir. Tiroid hormonlarının sentezinde iyodinasyon ve kupling reaksiyonlarını katalizleyerek önemli rol oynar. Bu çalışmada kronik PTU tedavisi görmüş 6 hipertiroidili hasta ile tiroid hormon düzeyleri normal sınırlarda tesbit edilmiş 7 diferansiye, 1 hurthle hücreli toplam 8 tiroid karsinomlu hastanın doku TPO aktiviteleri Guaiacol metodu ile tayin edildi. Adenomatöz hiperplazili vakaların patolojik olarak normal kabul edilen perinodüler dokuları kontrol amacı ile kullanıldı. Hipertiroidili hastaların TPO aktiviteleri 45.73 + S. 86 GU/ 10C mg protein/ 30 sn karsinomlu hastaların 5.71 + 3.28 GU/ 10ü mg protein/ 30 sn, normal değerler ise 15.46 +6.33 GU/ 100 mg protein/ 30 sn olarak bulundu. TPO aktivitesinde hipertiroidili hastalarda %291 artış, kanserli hastalarda ise %369 düşüş görülmüştür. Her iki grup normallerle kıyaslandığında aralarında istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı farklılık göstermektedir. Tiroid karsinomlarında bozulmuş protein sentezi, iyod alınımındaki defektler veya mevcut olabilecek inhibıtörler gibi nedenlere Dağlı olarak enzim inaktivasyonu görülmektedir.Bu durumda tiroid hormonlarının sentezinin aksaması beklenmelidir.Kanserli olmayan dokuda normal sentez devam ettiğinden plazma hormon düzeyleri normal seviyelerde58 bulunmaktadır. PTU tedavisi ile hormon üretimi normal seviyelerde tutulan hipertiroidi vakalarında TPO aktivitesi artmıştır. PTU varlığına rağmen TPO üretiminin artması ilacın enzim sentezi üzerinde etkili olmadığını, hastalığa bağlı olarak aşırı üretilen bir kısım TPO 'nun hormon sentezinde kullanılamadan PTU baskısında tiroidde reversible inhibisyonla tutulduğunu düşündürmektedir. Hipertiroidi ve tiroid karsinom vakalarında doku peroksidaz aktiviteleri tayinlerinden, hastalığın tanısında kullanılan metodları desteklemek amacı ile yararlanılabilir. Fakat doku çalışmalarında karşılaşılacak güçlükler nedeniyle rutin uygulamalardan ziyade araştırmaya yönelik kullanım için yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
59 SUMMARY TPO is a glycosylated hemoprotein enzyme which is found with a relatively high quantity in the microsomal fraction of thyroid tissue. It plays an important role in thyroid hormone synthesis by catalyzing the iodination and coupling reactions. In this study, the tissue TPO levels of 6 hyperthyroid patients with thyroid cancer, 7 differentiated, 1 Hurthle cell type with normal levels of thyroid hormone were determined by Guaiacol method. The perinodular tissues from the adenomatoid hyperplastic cases which had accepted as normal, were taken as a control group. The mean TPO activities were 45.73 + 8.66 GU/100 mg protein/30 sc and 5.71 + 3.28 GU/100 mg protein/30 sc in hyperthyroidism and cancer patients whereas it was 15.46 + 6.33 GU/lOOmg protein/30 sc in normals. The TPO activities were 291% increased in hyperthyroid and 369% decreased in cancer patient.There existed a highly significant stasticai difference between both groups and normals. There are enzyme mactivation in thyroid cancer due to some reasons such as demaged protein synthesis is probable. The plasma hormone levels were normal in cancer free tissue where the normal synthesis continues. In the hyperthyroid patients whose thyroid hormone60 synthesis, besides increased TPO due to disease state is trapped inhibited in the thyroid under PTU suppression. It is possible to get aid from determinations of tissue peroxidase levels to support the diagnostic methods in cases of hyperthyroidism and thyroid cancer. But due to difficulties that may be faced during the tissue studies this method can be preserved for research purposes rather than routine uses.