Pnömonilerde pulmoner hipertansiyon
  1. Tez No: 111708
  2. Yazar: MAHMUT ABUHANDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞÜKRÜ ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
1. ÖZET Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı servisinde Nisan 1998 ile Şubat 1999 tarihleri arasında klinik ve radyolojik olarak pnomoni tanısı alan çocuklarda pulmoner hipertansiyon önemini araştırmaya yönelik çalışmamızda toplam 37 vakadan oluşan hasta grubu alındı. Pnömoni ile birlikte konjenital kalp hastalığı, sistemik hipertansiyon, böbrek veya karaciğer hastalığı olan vakalar çalışmaya dahil edilmedi. Vakaların tümünde kan gazları ve pulse oksimetre ile oksijen saturasyonları ölçüldü. Ayrıca akciğer grafısi çekilip, elektrokardiyografık ve ekokardiyografık inceleme yapıldı. Ekokardiyografık değerlendirme M mode, 2 boyutlu ekokardiyografı, renkli Doppler ve Continuous Wave (CW) Doppler ile yapıldı. İlk ekokardiyografık incelemede pulmoner hipertansiyon tesbit edilen vakalarda tedavi sonrasında ikinci kez ekokardiyografı ile inceleme yapıldı. Ekokardiyografık incelemede pulmoner arter basıncı 35 mmHg'nın üzerinde olan vakalar pulmoner hipertansiyon olarak kabul edildi. Tedavide, vakaların hepsinde başlangıçta ampirik olarak ikili antibiyotik tedavisi başlanıp, takipte kültür sonuçlarına göre gerekli görülen vakalarda antibiyotik değişimi yapıldı. Akciğer enfeksiyonu ile birlikte kalp yetmezliği olan vakalarda digoksin uygulandı. Ayrıca ağır derecede pulmoner hipertansiyon saptanan vakalarda ilave olarak, afterlood'u azaltmak için kaptopril (1-2 mg/kg/gün) verildi. Çalışmanın istatistiksel olarak değerlendirilmesinde Mann-Whitney U ve Ki-kare testleri kullanıldı. 15 vakada pulmoner hipertansiyon tesbit edildi. Bunlardan pH ve pulse oksimetre düşük, ayrıca kalp yetmezliği, siyanoz tesbit edilen hastalarda pulmoner hipertansiyon anlamlı bulundu. Bu çalışmada pnömoni ile gelen çocuklarda pulmoner hipertansiyon gelişebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY This study which is for searching the importance of pulmonary hypertension of children whose diagnosis are pneumonia by clinic and radiologic technics at Yüzüncü Yıl University Medical Fakulty Pediatry clinic between April 1998 and February 1999. 37 patients were treated and followed up. The cases who has congenital hearth disease, systemic hypertension, kidney and liver disease were excluded. Every patient's blood gas was measured and also their oxygen saturation was measured. Besides lung graphy draw and elektocardiografic and ecocardiographic search was done. Ecocardiography evalution was done by ecocardiographic and then by M mode, two dimentional continuous and coloured doppler. At the first ecocardiography, the cases whom pulmonary hypertension was obtained was searched for second time by Ecocardiography after treatment. At ecocardiography search the cases whose pulmoner arter pressure is more than 35 mmHg was accepted pulmonary hypertension In the begining of the treatment the patients were treated by double antibiotics treatment, and antibiotic change was done for the needed cases at the follow up. Digoksin was administered to the cases who has lung infection with hearth failure. Besides kaptopril (1- 2mg/kg/day) was given to the patient for the ones whom severe pulmonary hypertension was obtained. Mann - Whitney U and Ki - Square tests were used for the statistical evoluation of the study. Pulmonary hypertension was obtained at 1 5 cases. Pulmonary hypertension is logical for the cases whose pulse oximeter level and pH at blood gas level was low, besides who has hearth failure and for the ones that cyanosis was obtainedAt this study it is concluded that pulmonary hypertension can be developed for the children who has pneumonia.