İki farklı alloplastik greft materyalinin periodontal kemikiçi defektlerindeki etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 111709
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET EFEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
86 ÖZET Bu çalışma kemikiçi defektlerinin tedavisinde flep operasyonu ile flep operasyonuna ilave olarak HA-kollagen (tip 1)-GAG'dan oluşan Biostite® ve mercan kaynaklı kalsiyum karbonat yapısında olan Biocoral 450® uygulamasının cep derinliği sığlaşması, ataşman kazancı ve yeni kemik oluşumu açısından birbirlerine göre üstünlüğünün olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamına yaşları 26-39 arasında değişen 12'si kadın, 1'i erkek 13 hastanın toplam 56 kemikiçi defekti alınmıştır. Bunların 18 tanesine flep operasyonuna ilave olarak Biostite®, 16 tanesine Biocoral 450® uygulanırken, 22 tanesi ise sadece flep operasyonuyla tedavi edilmiştir. Başlangıç tedavisinden 4 hafta sonra operasyonlara başlanmıştır. Her hastada en az birer tane deney ve kontrol defekt bölgelerinin olmasına dikkat edilmiştir. Bu bölgeler operasyon sırasında alt ve üst çenenin sağ ve sol tarafı veya aynı çenenin aynı tarafının komşu defektleri deney ve kontrol grubu olarak rastgele seçilmiştir. Hastaların kemikiçi defektlerine sahip bölgelerinden operasyon öncesi plak indeksi (Pl), dişeti oluğu kanama indeksi (SBI), oklüzal stentlerle cep derinliği, ataşman düzeyi ölçümleri ve uzun kon paralel teknikle çekilen gridli radyografiler alınmıştır. Operasyondan hemen önce lokal anestezi altında defekt bölgelerinden yine oklüzal stentle transgingival ölçümler yapılarak, operasyon sırasındaki ölçümlere benzer olup olmadığı incelenmiştir. Hastalar operasyondan sonra 3., 6., 9 ve 12 aylık kontrol dönemlerinde Pl., SBI, periodontal cep derinliği, relatif ataşman düzeyi değerlendirilmiştir. Kemik ölçümleri operasyon sonrası 6., 9., ve 12. aylarda yapılan transgingival ve radyografik incelemelere göre yapılmıştır. Her üç tedavi grubunda da cep sığlaşması bakımından bir fark gözlenmemiştir. Ancak, ataşman kazancı ve yeni kemik oluşumu açısından deney gruplarında daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. Deney grupları arasında ise Biocoral 450® grubunda, Biostite® grubuna göre daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. Radyografik değerlendirmelerde de greft uygulanan bölgelerin kontrol grubuna göre daha fazla dolduğu gözlenmiştir. Ayrıca, Biocoral 450® uygulanan grupta daha fazla dolum gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
87 SUMMARY The purpose of this study was to Investigate the effectivenes of two graft materials as an adjunct to flap operations with flap operations alone. One of the graft materials is named Biostite® which is a HA-Collagen (type l)-GAG. The other one is named as Biocoral 450® which has a Calcium carbonate structure. The investigations were carried out on 13 patients who had 56 infrabony defects and age ranging between 26-39. 18 patients were treated by flap operations together with Biostite® application. 16 patients were treated by flap operations, together with Biocoral 450®. 22 patients were treated by only flap operations. 4 weeks after initial therapy, the flap operations had been done. Each patient had at least one experiment and a control site. Before the operations, Plaque Index scores, Sulcus Bleeding Index scores, Probing Depths and Relative Attachment scores with occlusal stands were measured. The radiographic examination was done by parallel techniques. Just before the operation, under local anesthesia, Transgingival Index scores were taken. After the operations, each patient's scores were recalculated at 3rd, 6th, 9th and 12th months. The radiographic examination and transgingival scores were recalculated at 6th, 9th and 12th months. The results of the study revealed that all of the groups had statistically insignificant probing depths, but experimental groups had statistically significant better attachment gain and new bone formation. Biocoral 450® group had better results then Biostite® group. Both clinical and radiographical results reveals that Biocoral 450® graft material had better long term benefit, when compared to Biostite® and control groups