Sınıf 2 furkasyon defektlerinde değişik kemik greftlerinin peirodontal rejenerasyona etkisinin histolojik olarak incelenmesi
The Effect of various bone grafts on the periodontal rejeneration in the therapy of class 2 furcation defects- A Histological evaluation
- Tez No: 79681
- Danışmanlar: PROF. DR. ATEŞ PARLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
-70- SINIF II FURKASYON DEFEKTLERİNDE DEĞİŞİK KEMİK GREFT MATERYALERİNİN PERIODONTAL REJENERASYONA ETKİSİNİN HİSTOLOJİK OLARAK DEĞERLENDİRİLMESİ Periodontal tedavinin ana amacı yıkıma uğramış destek periodontal dokuların eski seviyelerine rejenerasyonunu sağlamaktır. Periodontal ligament ve kemik hücrelerinin diş ve alveoler doku arasında sağlıklı bağ oluşturacak potansiyele sahip yegane hücre tipleridir. Bu nedenle rejenerasyon oluşturmak için çeşitli materyaller kullanılmaktadır. Kalsiyum sülfat (Paris alçısı) ucuz, kolay elde edilebilir, kolay şekillendirilebilir, sert ve yumuşak dokular tarafından tolere edilebilir bir madde olduğu önceki çalışmalarla tesbit edilmiştir. Aynca kalsiyum sülfatın greft partiküllerinin kemik defektlerinden uzaklaşmasını engellediği, epitelin apikale migrasyonunu önlediği düşünülmektedir. Bundan yola çıkarak farklı kemik greft materyalleri ile birlikte periodontal rejenerasyon için kullanılması önerilmektedir. Bu materyalin kullanımıyla ilgili başarılı klinik vakaların sunulduğu son yayınlara rağmen, bu raporlarda histolojik veriler bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı solventlerie dehidrate edilmiş süngerimsi kemik grefti ve hidroksilapatit alioplastik kemik grefti ile birlikte kalsiyum sülfat kullanımının bu her iki kemik greft materyalinin yalnız kullanımına olan etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla altı köpeğin mandibular dişlerinde sınıf II furkasyon defekti oluşturulmuştur. Her bir köpekte rastgele seçilen segmentte deneysel kemik defektlerinden biri solventlerie dehidrate edilmiş süngerimsi kemik grefti, diğeri bunun kalsiyum sülfatla kombinasyonu ile tedavi edilmiştir. Diğer segmentte defektlerden birine hidroksilapatit, diğerine hidroksilapatit ve kalsiyum sülfat karışımı uygulanmıştır. Her bir segmentte bir diş kontrol için ayrılmış ve sadece-71- flep operasyonu uygulanmıştır. Köpekler; iyileşmenin değişik safhalannın görülebilmesi için biri 6. hafta, diğeri 12. hafta olmak üzere iki dönemde sakrifiye edilmişlerdir. Elde edilen örnekler hîstomorfolojîk olarak incelenmiştir. Çalışmanın klinik sonuçlarında özellikle kalsiyum sülfatla kombine olarak tedavi edilen dişlerde dişeti çekilmesi, gingival enfeksiyon ve yapışık dişetinde azalma görülmüştür. Histolojik değerlendirmede de literatürdeki beklenen sonuçlar alınamamıştır. Kalsiyum sülfatın kemik greftleri ite kombine uygulanandığı deney gruplarındaki yeni ataşman ve yeni kemik oluşumu, kemik greftlerinin tek kullanıldığı gruplara ve kontrol gruplanna göre düşük bulunmuştur. Kanımızca kalsiyum sülfatın gündelik kullanıma geçmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
-68- THE EFFECT OF VARIOUS BONE GRAFTS ON THE PERIODONTAL REJENERATION IN THE THERAPY OF CLASS II FURCATION DEFECTS- A HISTOLOGICAL EVALUATION The main goal of periodontal therapy is the regeneration of diseased periodontal tissues at a predictable level. Periodontal ligament and bone cells are the only cell types having potential for gaining the new connective tissue attachment between the tooth and alveoler bone. Thus, various forms of materials have been using in regerenation procedures. Since calcium sulphate (plaster of Paris) is cheap, handled easily, manipulated simply and tolerated well by soft and hard tissue, it would be beneficial in periodontal regeneration procedures in conjunction with different bone graft materials. Besides this, calcium sulphate reduces the loss of graft particles from bony defects and prevents the downgrowth of epithelium. Although recent reports have demonstrated clinic success in this material, histological data was unavailable from this reports. The aim of the present study was to assess the effect of calcium sulphate with gamma irradiatied human bone grafts dehidrated with solvents, and hydroxylapatite both on the inhibition of downgrowth of gingival epithelium and the capacity in supporting the periodontal ligament and bone cell to repopulate on the root surface. For this purpose, class II furcation defects were surgically created in mandibular teeth of 6 dogs. The defect were randomly assigned in different treatment groups, i.e. gamma irradiatied human bone grafts dehidrated with solvents, hydroxylapatite, gamma irradiatied human bone grafts dehidrated with solvents in conjunction with calcium sulphate, hydroxylapatite in conjunction with calcium sulphate and flap operation.-69- Gingival recession and inflamation were observed in tine experimental groups treated with the graft materials combined with calcium sulphate. The histological results were not in accordance with the previous reports. The histomorphological and histometric results showed that the combination of the graft material with calcium sulphate has a negative effect on the bone formation. In the groups where the bone graft materials were used without combination of the formation of the new attachment and bone were found being succesfull.