Total diz artroplastisi ameliyatı yapılan hastaların cerrahi korku düzeyleri ile ameliyat sonrası anksiyete ve mobilizasyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between surgical fear levels wi̇th postoperative anxiety and mobilization in patients who underwent total knee arthroplasty
  1. Tez No: 749219
  2. Yazar: GÜLAY DİNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURDANE YILMAZ GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Total diz artroplastisi ameliyatı yapılan hastaların cerrahi korku düzeyleri ile ameliyat sonrası anksiyete ve mobilizasyon arasındaki ilişkinin incelenmesi Total diz artroplastisi ameliyatı yapılan hastaların cerrahi korku düzeyleri ile ameliyat sonrası anksiyete ve mobilizasyon arasındaki ilişkinin incelendiği bu çalışma tanımlayıcı olarak yapıldı. Karabük ilinde yer alan bir eğitim ve araştırma hastanesinin Ortopedi ve Travmatoloji Servisinde yatan ve total diz artroplastisi ameliyatı olan 93 hasta çalışma kapsamına alındı. Çalışmanın verileri hastaların sosyodemografik özelliklerini içeren kişisel bilgi formu,“Cerrahi Korku Ölçeği”,“Durumluk Sürekli Kaygı Ölçeği”ve mobilizasyon soru formu ile toplandı. Veriler, tanımlayıcı istatistikler, Shapiro-Wilk, Kolmogorov-Smirnov ve Anderson-Darling testleri, Independent Samples T-Test, Mann Whitney U testi, Pearson ve Spearman's Rho korelasyon katsayısı kullanılarak analiz edildi. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 66,8 ± 7,8 yıl olup %82,8'i kadındı. Hastaların Cerrahi Korku Ölçeği puan ortalaması 21,2 ± 23,3 ; Durumluk Kaygı Ölçeği puan ortalaması 38,0±9; Sürekli Kaygı Ölçeği puan ortalamasının 44,2 ± 4,3 idi. Hastaların ameliyattan sonra ayağa kalkma isteği 6,6 ± 2,4 olarak belirlendi. Hastaların gün içerisindeki mobilizasyon sayısının 5,2 ± 2,2 olduğu, gün içerisinde mobilizasyon sırasında ağrı düzeyinin 6,1 ± 1,6 olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Investigation of the relationship between surgical fear levels and postoperative anxiety with mobilization in patients who underwent total knee arthroplasty surgery. This descriptive study was conducted to examine the relationship between surgical fear levels and postoperative anxiety and mobilization in patients who underwent total knee arthroplasty surgery. 93 patients who were hospitalized in the Orthopedics and Traumatology Service of a training and research hospital in Karabuk and underwent total knee arthroplasty were included in the study.The data of the study were collected with the personal information form containing the sociodemographic characteristics of the patients, the“Surgical Fear Scale”, the“State-Trait Anxiety Inventory ”and the mobilization questionnaire. Data were analyzed using descriptive statistics, Shapiro-Wilk, Kolmogorov-Smirnov and Anderson-Darling tests, Independent Samples T-Test, Mann Whitney U test, Pearson and Spearman's Rho correlation coefficient.The mean age of the patients participating in the study was 66.8 ± 7.8 years, and 82.8% of the patients were women.The mean surgical fear scale score of the patients was 21.2 ± 23.3; The state scale mean score was 38.0 ± 9; trait anxiety scale mean score was 44.2 ± 4.3.The patients' willingness to stand up after the operation was determined as 6.6 ± 2.4. It was determined that the number of mobilizations of the patient's during the day was 5.2 ± 2.2, and the level of pain during mobilization during the day was 6.1 ± 1.6.