Acil servise başvuran hastane içi iş kazalarının değerlendirilmesi
Evaluation of hospital occupational accidents applying to emergency department
  1. Tez No: 764681
  2. Yazar: HASAN FIRAT BURAKGAZİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖRKEM ALPER SOLAKOĞLU, UZMAN VEHBİ ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
AMAÇ: İş kazaları mesleki olarak bir işi yaparken meydana gelen ve çalışanın etkilendiği kazalardır. İş kazaları basit bir yaralanma olabileceği gibi, ölüm ve benzeri istenmeyen sonuçları olan olaylar olabilir. Hastane içi kazalarda iş kazaları içerisinde önemli bir yer tutar. Biz bu çalışma ile hasta içi iş kazalarının sebeplerini meslek hastanede görev yapan meslek grupları ile beraber değerlendirip sonrasında ortaya çıkan veriler sonucunda uygun önerilerde bulunarak hastane içi kazaların önlenmesi çabalarına katkı sunmaktır. YÖNTEM: Bu çalışma 3. basamak bir hastane olan İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde Ocak 2018 - Nisan 2022 tarihleri arasında hastane içi iş kazası geçirmiş ve acil servise başvurusu bulunan 708 sağlık çalışanı retrospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Veriler IBM SPSS Statistics 26 programına aktarılarak tamamlanmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken kategorik değişkenler için frekans dağılımları (sayı, yüzde) verilmiştir. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesinde ise ki kare testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
AİM: Occupational accidents are accidents that occur while doing a job professionally and affect the employee. Occupational accidents can be a simple injury, but they can also be events with death and similar undesirable consequences. It has an important place among occupational accidents in hospital accidents. With this study, we evaluate the causes of in-patient occupational accidents together with the occupational groups working in the occupational hospital and contribute to the efforts to prevent in-hospital accidents by making appropriate suggestions as a result of the data obtained afterwards. METHOD: This study was carried out by Istanbul Medeniyet University Göztepe Prof. Dr. Seventy-eight healthcare professionals who had an in-hospital work accident and applied to the emergency department between January 2018 and April 2022 at the Süleyman Yalçın City Hospital Emergency Medicine Clinic were included in the study retrospectively. The data were transferred to the IBM SPSS Statistics 26 program and completed. While evaluating the study data, frequency distributions (number, percentage) are given for categorical variables. Chi-square test was used to examine the relationship between categorical variables.