Çalışan çocukların fiziksel bakım sorunlarının ve gereksinimlerinin belirlenmesi
- Tez No: 196315
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu arastırma çalısan çocukların fiziksel bakım sorunlarının ve gereksinimlerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıstır. Arastırmanın evrenini Sivas li Dr Sadık Ahmet Mesleki Egitim Merkezinde okuyan 14?18 yas arası 560 çocuk, örneklemini 156 çocuk olusturmaktadır. Evrende 560 çocuktan 500'ü erkek, 60'ı kız oldugu için 156 örneklemi 17 kız 139 erkek çocugu olusturmaktadır. Arastırma kapsamındaki çocukların fiziksel bakım sorunlarını ve gereksinimlerini belirlemek amacıyla Sosyo-demografik Soru Formu ve Çocukların Fiziksel Bakım Sorunlarının/Gereksinimlerinin Belirlenmesine liskin Soru Formu kullanılmıstır. Veriler SPSS yazılım programında degerlendirilmistir. Arastırma sonucunda çocukların % 89,1'inin erkek, %89,1'inin 16?18 yas grubunda oldugu, %26,3'ünün Kuaför/Berber, %13,5'inin Mobilya Döseme, %12,2'sinin Oto tamir/Bakım alanlarında çalıstıgı, % 38,5'inin 1 yıldan az, %41'inin 2-3 yıl arasında çalıstıgı, %78,8'i çırak statüsünde oldugu, %93.0'ı günde 8 saatten fazla çalıstıgı, %48.8'inin is kazası geçirdigi ve kaza geçirenlerin ise %68.4'ünün yanık/kesik, %25'inin düsme/çarpma/burkulma oldugu, %82.1'inin saglık konusunda bilgi almadıgı belirlenmistir. Çocukların %34.0'ı hipertansif, %31,4'ü zayıf, %3,2'si sisman, %29,5'i anemiktir. Çocukların fiziksel bakım degerlendirmelerinin sonucunda % 53.8'inde saçta kepeklenme, %34,6'sında gözlerinde sulanma, %26,9'da kızarıklık/çapaklanma, %28,2'sinde görme sorunu oldugu, % 82.7'sinin disleri bakımsız, %57.1'de dislerinde çürük, %50.6'sında kulak kepçesi veya kulak yolunda kir, %16.7'sinde isitme kaybı oldugu, %15.3'ün de nefes darlıgı, %3.8'inde postür bozuklugu, %12.2'ninde karın agrısı, %9.0'unda parazit bulgusu, %17.3'ünde idrar yaparken yanma, %51.9'da ciltte renk degisikligi (ekimoz, siyanoz), %39.1'de deri bütünlügünde bozulma, % 23.7'sinde kasıntı oldugu saptanmıstır. Çocukların fiziksel gereksinim degerlendirmelerinin sonucunda %61,5'inin dislerini fırçalamadıgı, dislerini fırçalayanların da %76.6'sının dislerini düzenli olarak fırçalamadıgı, %98.1'inin her gün banyo yapmadıgı, %48.7'sinin yaptıkları isin kirlenmeye neden oldugu, %59.2'sinin haftada 1-3 kez kıyafetlerini degistirdigi, %55.8'inin yemekten önce ve tuvaletten sonra ellerini yıkadıkları, %12.8'inin banyodan banyoya ayaklarını yıkadıkları, %67.3'ünün yorgunluk, %45.5'inin uyku problemi yasadıgı, % 49,4'ünün 8 saat ve altı uyku uyudugu, %72.4'ünün spor yapmadıgı, %54,5'inin 3 ögün yemek yedigi, %42,9'unun kahvaltı yapmadıgı, %99,4'ünün tuvalet sonrası taharetlendigi belirlenmistir. Kız çocuklarının %64,7'sinin taharetlenmeyi yanlıs yönde yaptıgı, %29,4'ünün iç çamasırını her gün degistirdigi, %64,7'sinin adet döneminde pedini günde 2-3 kez degistirdigi, %76,4'ünün adet döneminde banyo yaptıgı, banyo yapanların %84,6'sının oturarak banyo yaptıgı belirlenmistir. Bu arastırmalar dogrultusunda çocuklara düzenli saglık taramalarının yapılması, bu taramaların yanı sıra 1-2 yılda bir yasam bulguları, boy/kilo izlemi ve hemoglobin düzeylerine bakılması, asılama programları ile erken dönemde tanı/tedaviden faydalanmalarının saglanması ve çocuklarda genel vücut hijyeni ile ilgili sorunlara yönelik düzenli taramalar yapılması, hemsireler tarafından çocuk, aile ve ögretmenlere egitim verilmesi bu egitimin sürekliliginin saglanması ve denetlenmesi, çocuklara isyerlerinde banyo yapabilecekleri ortam saglanması ve kıyafet/iç çamasırı/çorap/ayakkabı gibi yardımların saglanması yönünde önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted. , to be definitive, to determine the physical care problems and the needs of the children who work . 560 children , aged 14-18, who attended Dr Sadık Ahmet Occupational Education Center in Sivas constituted the universe of this research , while 156 children constituted the sample of this research. Of the 560 children, 500 were male and 60 female. Of the 156 children forming the sample of this research, 139 were male and 17 female. Sociodemographic questionnaire forms and other forms related to the physical care problems and needs of the children were used to collect data. The data obtained were evaluated through SPSS packet repair/renovation program. As a result of the research, it was determined that of the children; 89.1 % were male, 89.1 % were aged 16?18, 26.3 % were hairdresser, 13,5 % worked in furniture and furniture covering workshops and 12. 2 % worked in auto repair and maintenance shops, 38.5 % worked for less than 1 year, 41 % worked for 2-3 years, 78.8 % worked as apprentice , 93.0 % worked over 8 hours a day, 48.8 % experienced work accidents and that of the children who had accidents, 68.4 % had burn/cut, 25 % had fall, hit or sprain and 82.1 % did not receive any information about health. It was found that of the children; 34.0.1 % had high blood pressure, 31.4 % were underweight, 3.2 % were overweight and 29.5 % had anemia. According to the result of the evaluation of the children?s physical care it was determined that of the children, 53.8 % had dandruff, 34.6 % had watery eyes, 26.9 % had redness/ bream, 28.2 % had visual acuity problems, 82.7 % had hygiene deficits in teeth, 57.1 % had tooth cavity problems, 50.6 % had dirt in their ear ways, 16.7 % had loss of hearing, 15.3 % had respiratory problems, 3.8 % had posture disorders, 12.2 % had stomachache, 9.0 % had symptoms of parasites , 17.3 % had disüria, 51.9 % had changes in skin colour (ekimozis ,siyanozis), 39.1 % had skin deformation and that 23.7 % had pruritus. In this study it was found that 61,5 % of the children did not brush their teeth whatsoever and 76.6 % of the children who brushed their teeth did not brush their teeth regularly, 98.1 % did not have a bath every day, 48.7 % had a job which caused them to get dirty, 59.2 % changed their clothes 1-3 times a week, 55.8 % washed their hands before meals and after toilets, 12.8 % washed their feet only while having a bath, 67.3 % had tiredness and 45.5 % sleeping problems, 49,4 % slept 8 hours and under, 72.4 % did not do any sports, 54,5 % ate 3 meals a day, 42,9 % did not have breakfast at all and that 99,4 % cleaned their genitals after toilets. It was also determined that of the female children, 64,7 % cleaned their genitals wrongly, 29,4 % changed their clothes every day, 64,7 % changed their pads 2-3 times a day during their menstrual period, 76,4 % had a bath during this period and that 84.6 % of those who had a bath had a bath by sitting. As a result of these findings , it is suggested that health screenings for children should be done regularly, besides these screenings, vital findings should be followed-up once every 1-2 years, weight/ height and hemoglobin level followups should be done, early diagnosis and treatment should be provided by immunization programs, regular health screenings related to general body hygiene should be done, education should be given to children, families and teachers by nurses and this education should continue regularly and be controlled and that bathing facilities should be provided for children in their work places. Some recommendations were made on providing clothes, socks and shoes for the children.