Remisyondaki romatoid artrit'li hastalarda eklem inflamasyonunun ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Assesment of joint inflammation by ultrasonograpy (US) in patients with rheumatoid arthritis (RA) in clinical remission
  1. Tez No: 386705
  2. Yazar: PINAR KAPLAN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ECE KAPTANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Biz bu çalışmada DAS 28'e (≤2,6) göre remisyondaki romatoid artritli (RA) hastalarda power doppler ultrasonografi (PDUS) ile subklinik sinoviti saptamayı amaçladık. Çalışmaya remisyonda olan 54 romatoid artrit hastası alındı. Hastaların el bileği, 2 ve 3. metakarpofalangeal (MKP), 2 ve 3. proksimal interfalangeal (PIP),2 ve 5. metatarsofalangeal (MTP) eklemleri PDUS ile değerlendirildi. Hastaların el kavrama gücü el dinomometresi ile değerlendirildi. El fonksiyonu, günlük yaşam aktivitesi, iş performansı, estetik, ağrı, el fonksiyonu için hasta memnuniyeti olmak üzere 6 alt grubu kapsayan Michigan el sonuç anketi (MHQ) her hastaya yapıldı. Hastaların Vizüel Analog Skala (VAS) ile ağrı değerlendirilmesi yapıldı. Çalışmaya alınan 54 hastanın 34'ünde en az bir eklemde PDUS ile aktivasyon saptandı. Sinovit saptanan hastalarda DAS28 diğer hastalara göre daha yüksek bulundu. Sinovit olmayan bireylerde DAS28 için 2,6'nın altında olan bir kestirim değeri araştırıldı ve 1,88 olarak bulundu (duyarlılık 0,40). MHQ ve el kavrama gücü sinoviti olmayanlarda daha yüksek iken, VAS sinoviti olanlarda anlamlı şekilde daha yüksek bulunmuştur. Bu çalışmanın sonuçlarına göre PDUS kullanımı RA'da remisyonu saptamada DAS 28'e göre daha duyarlıdır. PDUS kullanılamadığı durumlarda el kavrama gücü ve MHQ'de subklinik aktivasyonu saptamada kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate subclinical synovitis by Power Doppler Ultrasonography (PDUS) in patients with RA who are in clinical remission (DAS 28≤2,6). 54 patients with RA who are in clinical remission were enrolled in the study. Bilateral wrist, 2 and 3th metacarpophalangeal, 2 and 3th proximal interphalangeal joint, 2 and 5th metatarsophalangeal joints were assessed via PDUS. Handgrip strenght was measured with a hand-held dynamometer. MHQ was evaluated over six domains incuding overall hand function, activities of daily living, pain, work performance, aesthetic and patient satisfaction with function each patient. Pain was evaluated with Visuel Analog Scala (VAS). In 34 of 54 patients, synovitis was detected via PDUS at least one joint. DAS28 in patients with synovitis were significantly higher than other patients. A predictive value for determining the patients without synovitis was searched and 1.88, a value that is below DAS28:2.6, was found. MHQ and hand grip strength were higher in patients without arthritis and VAS was significantly higher in patients with arthritis. According to our results usage of PDUS is more sensitive than DAS28 in determining the remission in RA. If PDUS is not available hand grip strenght and MHQ can be used to assess the subclinical activation.