Tıpta ve eczacılıkta kullanılan alg polisakkaritlerinin tuttuğu radyoaktif metallerin incelenmesi
- Tez No: 111744
- Danışmanlar: PROF.DR. KASIM C. GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET 1990 ve 1991 yıllarında Karadeniz'in Şile sahilinden toplanan denizel alg türlerinde radyosezyum kontaminasyonu araştırılmıştır. Elde edilen bulgular, adı geçen bölgede ve örneklerin alındığı tarihte radyoaktif kon taminasyonun devam etmediğini göstermiştir. En yüksek 137Cs aktivitesi 1986-1989 periyodunda toplanan Phyllophora nervosa türünde bulunmuştur. Bu radyoaktif alg örneklerinden agar ekstre edilmiştir. Bu elde edilen örneklerde 13,7Cs aktivitesi sadece agar örneklerinde bulunmuştur. Kontamine olmuş alg'lerden, 137cs gibi radyonüklidlerin, ekstraksiyon sonunda pol isakkaritlere geçtiği bu çalışmada görülmüştür. Bu yüzden, kontamine alg'lerden elde edilen pol isakkaritler in tıpta, gıdalarda ve kozmetikte kullanılması insan sağlığı için tehlikelidir. 14 çeşit alg polisakkaritinde, 137Cs radyonük lidinin kinetiği bu çalışmanın ikinci kısmında araştırılmıştır. l37Cs radyonük lidinin pol isakkaritler tarafından bağlanma kapasitesinin % 63 ile % 73 arasında değiştiği saptanmıştır. Bu nedenle, insan vücuduna oral yol ile girebilecek lS7Cs radyonükl idinin absorps iyonunun azaltılmasında, bu pol isakkaritle itlerin dekorporant ajan olarak kullanılabileceği belirtilmiştir. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY Samples the marine algae collected from the Sile coast of Black Sea during 1990 and 1991 were measured for radiocesium contamination. 13,'Cs was not detected in all samples. These results show that the radioactive contamination in the collection region does not continue at the time. The highest 13,'Cs activity had been found in Phyllophora nervosa collected during 1986-1989 periods. The polysacharide agar was extracted from the contaminated algae during 1986-1992. In the second part of the study, the kinetics of x3'5'Cs radionuclide in the 14 algal polysachar ides was investigated. The results showed that the bounding capacity of 13Ts radionuclide by the polysachar ides ranged between % 63 and % 73. Therefore, these polysachar ides may be used as decorporant agents for reducing the body-burdan of 13,,'Cs radionuclide. The study showed that the polysachar ides extracted from contamined algae contain also radionuclides as i;!7Cs and the radionuclide accumulates in polysacharide. Therefore the use of polysacharides obtained from contamined algae in medicine, food, and cosmetic are dangerous for human safety. 48