Bazı kiraz çeşitleri ile idris (prunus mahaleb l.) arasındaki aşı uyuşma durumunun serolojik yöntemle erken dönemde belirlenmesi
- Tez No: 76659
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL GÜLŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmada, idris anaçları ile Bigarreau grubuna giren 0900 Ziraat, Lambert, Early Burlat, Vista, Napoleon, Bing, Noble, Bigarreau Gaucher ve Van kiraz çeşitleri arasındaki aşı uyuşma durumunun serolojik ilişkiler ile erken dönemde belirlenebilme olanağı incelenmiştir. Antijenler iki idris çöğür anacının (kara ve san idris) tohum, dal ve çöğür örnekleri ile, SL-64 klon anacı ve kiraz çeşitlerinin dal örneklerinden ekstrakte edilmiştir. Poliklonal antiserum ise, idris ve SL-64 antijenlerine karşı üretilmiştir. Serolojik incelemeler için aglutinasyon ve Oucterlony iki yönlü difüzyon jel testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, idrislerle kiraz çeşitleri arasındaki protein yakınlığı sırasıyla Lambert, 0900 Ziraat, Early Burlat, Bing, Napoleon, Bigarreau Gaucher ve Van şeklinde belirlenmiştir. Bu sıralamada Vista kiraz çeşidi, Early Burlat ile Bigarreau Gaucher arasında; Noble kiraz çeşidi ise Napoleon ile Van kiraz çeşitleri arasında yer almıştır. Serolojik uyuşma düzeyi bakımından, sarı idrisin kara idris ve SL-64'e göre, durgun aşı dönemine ait anaç antiserumlan ise sürgün aşı dönemine ait antiserumlara göre kiraz çeşitleriyle daha iyi uyuşma gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the research reported here, serological relations were investigated to determine the potential for early detection of graft compatibility between mahaleb (P. mahaleb L.) rootstocks and some cherry cultivars in Bigarreau group (0900 Ziraat, Lambert, Early Burlat, Vista, Napoleon, Bing, Noble, Bigarreau Gaucher and Van). Antigens were extracted from seed, shoot and seedling samples of different mahaleb types and shoot samples of clonal rootstock SL-64 and also samples of sweet cherry culltivars. However, polyclonal antisera were only produced aganist antigens of mahaleb and SL-64. Aglutination and Oucterlony Double Diffusion agar gel tests were used for serological investigations. Serological relation order between mahaleb and sweet cherry cultivars were Lambert, 0900 Ziraat, Early Burlat, Bing, Napoleon, Bigarreau Gaucher and Van, respectively. The order of Vista cv. was altered between Early Burlat and Bigareeau Gaucher, whereas Noble cv. between Napoleon and Van. Serological compatibility level was found higher in yellow type mahaleb than black ones and SL-64, also rootstock antisera derived from the samples of late summer grafting season showed higher compatibility level than spring grafting season.