Kalp kas köprülerinin makroskopik ve mikroskopik olarak incelenmesi
The macroscopically and microscopically investigation of myocardial bridges
  1. Tez No: 111766
  2. Yazar: DAVUT ÖZBAĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. E. SAVAŞ HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Çalışmamızda insan ve köpek, koyun, keçi gibi hayvan kalplerindeki kalp kas köprülerinin makroskopik ve mikroskopik özellikleri incelendi ve sınıflandırıldı. Koroner arter ve dalları üzerindeki kalp kas köprüleri için toplam 67 kalpte çalışıldı. Bu 67 kalp 'ten 47'sinde (% 70.2) kalp kas köprüsü bulundu. Kalplerin 7'si insana, 20' si köpeğe, 20'si koyuna ve 20'si de keçiye aitti. Köprüler 20 köpek kalbinden 15'inde (% 75), 20 koyun kalbinden 12' sinde (% 60), 20 keçi kalbinden 14'ünde (% 70) ve 7 insan kalbinden 6'sında (% 85.7) bulundu. Köprüyü oluşturan kas tabakasının kalınlığı ve genişliğine, köprünün lokalizasyonuna, köprü ve koroner arter arasındaki mesafeye ve üzerinde köprü olan arterin kendisine eşlik eden ven ile olan ilişkisine özel bir önem verildi. Detaylı incelemede kalp kası içeren 47 kalp arasında, kalp kas köprülerinin genişliğinde (1.3 ile 41 mm), kalınlığında (0.07 ile 1.7 mm), kalp kas köprüsü ve koroner arter arasındaki mesafede (0 ile 714 um) büyük farklılıklar vardı. Kalp kas köprülerinin lokalize oldukları bölgelere göre beş topografik tipe ayrıldıkları görüldü; ramus interventricularis paraconalis veya subsinosus üzerindeki kalp kas köprüleri, ramus interventricularislerin 1. derecedeki dalları üzerinde bulunan kalp kas köprüleri, ramus interventricularislerin 2.derecedeki dalları üzerinde bulunan kalp kas köprüleri, multiple kalp kas köprüleri, sulcus coronarius'taki aretria coronaria dextra ve sinistra ve bunların ventricul'lere verdiği dalları üzerindeki kalp kas köprüleri. Çalışmamızın amacı insan ve köpek, koyun, keçi, gibi hayvanların kalp kas köprülerinin ve altındaki damarların detaylı morfolojik özelliklerini incelemekti.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Macroscopically And Microscopically Investigation Of Myocardial Bridges In our study, myocardial bridges in the hearts of humans and certain animals such as dog, sheep, goat were described and classified by means of macroscopical and microscopical observations. A total of 67 hearts were studied and examined for myocardial bridges over the coronary arteries and/or their branches. Myocardial bridges were found in 47 hearts out of 67 (70.2%). The specimens belonged to 7 humans, 20 dogs, 20 sheeps, 20 goats. Bridges were found in 15 hearts of dogs out of 20 (75%), and in 12 hearts of sheeps out of 20 (60%), and in 14 hearts of goats out of 20 (70%), and in 6 hearts of humans out of 7 (85.7%). Special attention was paid to localization, width, and thickness of the muscular layer of the bridges, distance between the myocardial bridges and coronary arteries, and to the relation of the overbridged artery to the commitant veins. Among 47 myocardial bridges-containing specimens examined in detail, there were large variations in the width (1.3 to 41 mm) of myocardial bridges and thickness (0.07 to 1.7 mm) of myocardial bridges and distance (0 to 714 |um) between the myocardial bridges and coronary arteries. The localization of the myocardial bridges were discerned in five topographical types; myocardial bridges over ramus interventricularis or subsinosus; myocardial bridges over a first grade ramus of a ramus interventricularias; myocardil bridges over second grade ramus of a ramus interventricularis; multiple myocardial bridges, and myocardial bridges over arteria coronaria dextra et sinistra in sulcus coronarius and their branches into ventricules. The aim of our study was to give a detailed morphological description of the characteristics of the myocardial bridges and underlying vessels in humans, and certain animals such as dog, sheep,goat.