Sivas sokak köpeklerinde görülen helmint türleri, bunların yayılışı ve halk sağlığı yönünden önemi
The prevalence of Helminths in Stray dogs and their potential public health significance in Sivas
- Tez No: 33415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Mikrobiyoloji, Public Health, Microbiology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sivas sokak köpekl erindeki he1mint faunasını belirlemek, bunların dağılış oranlarını saptamak, halkın sağlığı açısından meydana gelebilecek tehlikeleri göz önüne sermek amacıyla toplam 50 köpeğin otopsisi yapılmıştır-. Otopsisi yapılan köpeklerin % 96 'sının değişik helmint türleriyle enfekte oldu ğu g örü1müşt ür. Dipylidium canimim ( % 58 ), Multiceps mu 1 1 i - ceps ( % 14 ), Mesocestoides 1 i neatus ( % 12 ), Tae nia pisif ormis (% 12 ), Taenia hydatigena (% 34), Echinococcus granulosus ( % 28 ), Toxocara cani s ( % 46 ), Toxascaris leonina ( % 60 ), Spirocerca lupi ( % 8 ), Dirof i laria immitis ( % 6 ), Hetero- phyes heterophyes ( % 2 ) ve henüz tanımlayamayıp, tanımlama çalışmalarımızın devam ettiği bir trema- tod türü ( % 2 ) olmak üzere toplam 12 tür helmint saptanmıştır. Çalışmada dışkı incelemesi de yapılmış olup, otopsi sonuçları ile dışkı incelemeleri karşılaştırıldığında aralarında belirgin farklılıklar saptanmıştır-. Otopsi sonuçları ile elde edilen bulgula rın, daha uygun olduğu gözlenmiştir.-79- özellikle E. granulosus. T. canis, D. caninum, M. multiceps gibi helmintlerin, Sivas sokak köpek lerinde yüksek oranda çıkması, insan ve ekonomik önemi olan hayvanlar açısından tehlike oluşturduğu nu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, to understand the distribution of helminth parasites and importance of them from the point of public health in stray dogs in Sivas a post mortem examination is conducted on 50 animals. 48 out of 50 dogs ( 96 % ) were found to be infected with one or moire parasitic helminths. These helminths were identified as follows: Dipyl idium caninum ( 58 % ), Mul ticeps multiceps ( 1 4 % ), Mesocestoides 1 ineatus ( 3 2 % ), Taenia pi si form i s ( 12 % ), Taenia hydatigena ( 14 % ), Echinococcus granulosus ( 28 % ), Toxocara cani s ( 46 % ), Toxascaris leonina ( 60 % ), Spirocerca lupi ( 8 % ), Dirof i laria immitis ( 6 % ), Hete- rophyes heterophyes ( 2 % ). Also, we found a tre- matod species which we could not identified it at the moment. Among these H_^ heterophyes, D. immitis, S. lupi, M. multiceps were recorded for the first time in dogs in Sivas.-81 50 dogs were examined with both direct and flota tion methods, when we compared the results of both autopsy and stool examinations from the point of the positivity rate. He obtained best results in autopsy. High prevalence of E^ gramı 1 o sus, T. cani s, D. caninum and Mjl nmlticeps in stray dogs in Sivas is discussed from the point of their public health importance.