Fındıklarda elektromanyetik muamele ile küf toksinlerin üretiminin engellenmesi
Electromagnetic treatment and prevention of mold toxins production with hazelnuts toxins
  1. Tez No: 330852
  2. Yazar: AHMET BEKTEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERVİN BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında, ülkemizin en önemli ihracat ürünlerinden birisi olan fındıktaki küf gelişimi ve aflatoksin üretimini engellemek için uygulanan darbeli elektriksel alan uygulamasının etkisi araştırıldı. Peptonlu su, fizyolojik tuzlu su (FTS) ve saf suya aşılanan Aspergillus parasiticus-1041-1 suşunun 1800 ve 2500 Voltta 5, 10, 15 ve 30 dakika süresince darbeli elektriksel alan uygulandı. Muamele sonunda küf spor sayılarında en fazla azalmanın FTS çözeltisinde,1800 Voltta 10 dakikalık süre de olduğu tespit edildi.1800 Voltluk darbeli elektriksel alan uygulamaları %0.215, %0.425, %0.850, %1.700 ve %3.400 yoğunlukta tuz içeren FTS çözeltilerinde 10 dakika boyunca uygulandı ve tuz konsantrasyonun artışına paralel Aspergillus parasiticus-1041-1 suşuna ait koloni sayılarında düşüş meydana geldiği tespit edildi.1800 Voltluk darbeli elektriksel alan uygulamaları 20 oC, 30 oC, 40 oC, 50 oC ve 60 oC deki sıcaklıklarda 10 dakika boyunca uygulandı ve kol/ml' de en yüksek düşüşün 1,314 logaritmik azalışla 60 oC' de olduğu tespit edildi.1800 Voltta 10 ve 15 dakika boyunca FTS çözeltisinde darbeli elektriksel alan uygulamasına maruz kalan Aspergillus parasiticus-1041-1 suşuna ait küf kolonilerinin görüntüsü elektron mikroskobu (SEM) ile çekildi ve elektriksel alan uygulamasının küf hücrelerinin yapısını etkilediği tespit edildi.Küflü fındık örneklerindeAspergillus parasiticus-1041-1 suşları tarafından üretilen aflatoksin miktarının azaltılması amacıyla darbeli elektriksel alan (1800 Volt, 10 ve 15 dakika süresince) uygulandı ve aflatoksin miktarında herhangi bir düşüş gözlenmedi. Ayrıca, fındık örneklerine darbeli elektriksel alan uygulanmış ve sonrasında yağı ekstrakte edilerek elektrik uygulamasının fındığın yapısını, yağ asitlerini ve fındık yağının içersindeki tokoferol içeriğini nasıl etkilediği araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of application of pulsed electrical field in order to prevent mold growth and aflatoxin production at hazelnut which is one of the country?s most important exports products, was investigated. Pulsed eletric field was applied a to Aspergillus parasiticus-1041-1 strains which is inoculated to the peptone water, distilled water, physiological saline (PBS). Pulsed field was applied at 1800 and 2500 volts for 5, 10, 15 and 30 minutes.At the end of treatment, the maximum reduction in mold spore counts in a solution of PBS, were found to be 1800 volts in a 10-minute period.1800-volt pulsed electric field applications were applied to 0.215%, 0.425%, 0.850%, 1.700% and 3.400% concentrations of salt solutions of PBS containing for 10 minutes. And, in parallel with the increase in salt concentration, it was determined a decrease of the number of colonies of Aspergillus parasiticus-1041-1 strain.1800-volt pulsed electric field applications were applied at the tempretures 20oC, 30 oC, 40 oC, 50 oC and 60 oC for 10 minutes. At cfu / ml, it was detected that the highest decrease is at the 60 oC , with logarithmic decrease of 1.314.The images of mold colonies of Aspergillus parasiticus-1041-1 strain which exposed pulsed electron field application at PBS solutions for 10 minutes were taken with a scanning elentron microscope (SEM).For the purpose of decreasing the amount of aflatoxin which produced by the strains of Aspergillus parasiticus-1041-1 at hazelnut molds, a pulsed electric field was applied (1800 volt, for 10 and 15 minutes) and it was not detected a decrease of the amount of aflatoxin. Also, pulsed electric field was applied to the hazelnut samples and after this it was detected the effects of electric field on structure of hazelnut, fatty acids and tocopherol content in the hazelnut oil.