Mısır bitkisinin ilk gelişme döneminde düşük sıcaklığa tepkileri
Reaction of maize plant to low temperature at early developing stages
- Tez No: 16559
- Danışmanlar: PROF.DR. EKREM KÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ill ÖZET DOKTORA TEZİ MISIR BİTKİSİNİN İLK GELİŞME DÖNEMİNDE DÜŞÜK SICAKLI?A TEPKİLERİ Engin KINACI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ekrem KÜN 1991, Sayfa:84 Jüri: Prof. Dr. Ekrem KÜN Prof. Dr. Sezer ŞEHİRALİ Prof. Dr. Süer YÜCE Bu araştırma; mısırın bilinen optimum sıcaklığının altında çimlenip çıkabilen, ilk gelişme dönemlerindeki olası düşük sıcaklıklara toleranslı genotiplerin bulunması amacıyla; 1986-90 yıllarında Ankara Orta Anadolu Bölge Zirai Araştırma Enstitüsü (bugünkü Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü) ve Konya Bahri Dağdaş Milletlerarası Kışlık Hububat Araştırma Merkezi laboratuvar ve deneme tarlalarında yürütülmüştür. Araştırmada materyal olarak kullanılan örnekler, mısır üretimi için vejetasyon süresi kısa ve/veya erken ekim yapılması riskli olan bölgelerde yetiştirilen, yerel mısır çeşit yada populasyonlarından elde edilmiştir. Örnekler üzerinde değişik dönemlerde yapılan de nemelerden elde edilen sonuçlar morfolojik, fenolojik ve fizyolojik yönlerden ve istatistiksel olarak değerlendi rilmiştir.IV Araştırma sonucunda, mısırda çimlenme minimumu olarak kabul edilen ıo'C'nin altında, 9°C sıcaklıkta çim lenip çıkabilen ve fide döneminde mısır ototrofik büyüme minimumu olan 13°C'nin çok altındaki 4.8°C sıcaklıktan ölümcül zarar görmeden büyüyebilen genotipler ve bu geno- tipierin çeşitli özellikleri saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Mısır bitkisi, materyal kaynakları, çimlenme ve çıkış, çimlenme minimum sıcaklığı, ekoloji, düşük sıcaklığa tolerans, fenolojik gözlemler, geno- tip, yetiştirme süresi, seleksiyon.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D Thesis REACTION OF MAIZE PLANT TO LOW TEMPERATURE AT EARLY DEVELOPING STAGES Engin KINACI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Ekrem KÜN 1991, Page: 84 Jurry: Prof. Dr. Ekrem KÜN Prof. Dr. Sezen ŞEHİRALÎ Prof. Dr. Süer YÜCE This research has been carried to identify maize genotypes which can germinate and emerge under the tempe rature commonly known as minimum and tolerate to low deg rees of temperatures at early developing stages. Research has been carried at laboratory and fields of Central Ana tolian Regional Research Institute (to day's Field Crops Central Research Institute), Ankara and Bahri Dağdaş In ternational Winter Cereals Research Center, Konya, in the years of 1986-90. Samples have been used as research material were collected from local varieties or populations which have been grown for longtime in the regions or locations where early planting of maize is risky and/or growing period is not sufficient. Data obtained from experiments carried on various stages of the samples were evaluated morphologically, phenologically, physiologically and statistically. As a result, genotypes were identified which can germinate and emerge at 9°C, under io°C that is known asVI minimum for germination. They could continue to develop at 4.8°C, much lower than i3°C that is declareted as mi nimum for otothrophic growth without any killing damage, Some characteristics of these genotypes were also iden tified. KEY-WORDS: Maize plant, material source, germination and emergence, minimum germination temperature, ecology, tolerans of genotype, growing period, selection.