Sıçan akciğerinde bleomisin ile oluşturulan fibroziste oksidan/antioksidan sistemin rolü ve erdosteinin fibrozis üzerine etkisi
The role of oxidant/antioxidant system on bleomycin induced lung fibrosis and the effect of erdostein on fibrosis in rats
- Tez No: 111878
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL TEMEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada sıçan akciğerinde deneysel olarak bleomisin (BLM) ile fibrozis oluşturup antioksidan enzimlerin seviyeleri ve lipit peroksidasyonunun göstergesi olan parametreler çalışılıp, E vitamini (E vit) ve erdosteinin akciğer fibrozisi üzerine olumlu etkilerinin olup olmadığı araştırıldı. Bunun için kontrol (n=8), BLM (n=9), E vit (n=9) ve erdostein (n=10) olarak 4 grup oluşturuldu. BLM grubuna intratrakeal (i.t.) BLM, E vit grubuna i.t. BLM + intraperitoneal (i.p.) E vit ve erdostein grubuna ise i.t. BLM + oral erdostein verildi. Akciğerde fibrozisin göstergesi olarak doku hidroksiprolin (OH-P) seviyeleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, bleomycine (BLM)-induced lung fibrosis was developed by single intratracheal injection of BLM. The levels of lipid peroxidation end products and antioxidative enzyme activities were studied. The effects of vitamin E (vit E) and erdostein on the parameters studied and lung fibrosis were also examined. For these purposes, rats were divided into four unequal groups: sham operation group (control, n=8), BLM group (n=9), vit E + BLM group (n=9) and erdostein + BLM group (n=10). Rats were received BLM by intratracheally in the BLM-applied groups, vit E by intraperitoneal injection in vit E + BLM group, erdosteine by orally in erdosteine + BLM group. Hidroxyproline (OH-P) levels were taken as the indicator of lung fibrosis as stated by previous studies. OH-P levels were found to be elevated in BLM group suggesting clearly the fibrosis in lung tissue (pO.0001).