Koroner kalp hastalıklarında dislipidemi ile yeni risk faktörlerinin araştırılması
- Tez No: 111890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FERİT GÜRSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Koroner kalp hastalığı (KKH)'na yol açan nedenler ve bu nedenlerin ortadan kaldırılması yaşamsal açıdan çok önemlidir. Özellikle plazma homosistein düzeylerindeki yüksekliğin KKH'na yakalanma riskini arttırdığına dair pek çok çalışma yapılmış, ancak plazma homosistein düzeylerindeki yükselme sonucu oluşan mekanizma tam olarak açıklanamamıştır. Bu amaçla kardiyoloji kliniğinde koroner nedenlere bağlı olarak yatan ve tekli risk faktörü içeren (diyabetik, hipertansif, sigara içen, diyabetik hipertansif ve risk içermeyen) 72 koroner kalp hastası ve bunların ikinci derece yakınlarında (52 sağlıklı birey) yeni risk faktörlerinden plazma homosistein, vonWillebrand faktör ve lipoprotein(a) ile serum lipit bileşenlerinin düzeyleri araştırılmış ve lipit düzeyleri ile yeni risk bileşenlerinin düzeyleri karşılaştırılmıştır. Plazma homosistein, vonWillebrand faktör ile lipoprotein (a) ve lipit düzeylerini değiştirdiği belirlenen yaş, cinsiyet, beslenme ve vücut kitle indeksleri gibi faktörleri elimine etmek için 50 yaş grubu erkek ve vücut kitle indeksleri (VKİ) aynı olan hastalar çalışmaya alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Reasons behind development of coronary heart disease (CHD) and their elimination are vitally important for life. There are several studies indicating that elevated plasma homocystein levels result in increased risk for CHD, nevertheless exact mechanisms resulting from increased plasma homocysteine levels needed to be clarified. For these purpose, levels of plasma homocysteine, a new risk factor, vonwillebrand factor (vWb) and lipoprotein^) and serum lipid components were determined and compared in 72 CHD patients who were hospitalized in our cardiology clinic and their second degree relatives (52 healty individuals). CHD patients were chosen to have single risk factor (diabetes, hypertension, smoking, diabetic hypertension and without risk). In order to eliminate factors (age, sex, diet, BMI etc.) affecting plasma homocysteine, vWb factor and lipoprotein (a) levels; male patients with similar obesity and age group (mean age 50 years ) were recruited in to the study.