Karaciğer sirozlu, kronik aktif hepatitli ve primer hepatoselüler karsinomalı hastalarda serum doku polipeptit spesifik antijen (TPS) ve serum adenozin deaminaz (ADA) aktivitesinin önemi
The significence of serum tissue polypeptide specific antigen (TPS) and serum adenosine deaminose (ADA) activity in the patients with hepatic cirrhosis, chronic active hepatitis and primary hepatocellular carcinoma
  1. Tez No: 111909
  2. Yazar: SEMA NUR AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞEBNEM KÖSEBALABAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK Ankara Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
38 VI. ÖZET Karaciğer sirozu, kronik aktif hepatit ve primer hepatoselüler karsinom birbiriyle yakından ilişkili olan karaciğer hastalıklarıdır. Laboratuvar bulguları bu hastalıkların varlığı, prognozu ve etyolojisi ile ilgili önemli ipuçları sağlar. Prognozun saptanması için çeşitli kriterler kullanılmaktadır. Son yıllarda tedavinin değerlendirilmesi ve prognozun saptanmasında çeşitli laboratuvar yöntemleri ve karaciğer için spesifik analit arayışları devam etmektedir. Bizim çalışmamızın amacı karaciğer sirozu.kronik aktif hepatit ve primer HSK'da serum TPS düzeyleri ve ADA aktivitesinin efektif bir markır olarak kullanılıp kullanılamayacağını araştırmaktı. Bu çalışmada karaciğer sirozlu 22 hasta, kronik aktif hepatitli 11 hasta,primer HSK'lı 7 hasta ve sağlıklı bireylerden seçilen 20 kişide serum TPS düzeylerini ve ADA aktivitelerini tayin ettik. Karaciğer sirozu, kronik aktif hepatit ve primer HSK'lı gruplardaki TPS düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı yüksek bulunmuştur (p< 0,05). TPS düzeyleri ortalaması karaciğer sirozlu grupta 318,64 U/l, kronik aktif hepatitli grupta 400,90 U/l,HSK"lı grupta 2335,86 U/l ve kontrol grubunda 49,05 U/l olarak bulunmuştur. En yüksek serum TPS düzeyi ortalamasının HSK'lı grupta olduğu açıkça görülmektedir. Bu TPS'nin hücre proliferasyonu ile ilgili bir markır olmasından kaynaklanıyor olabilir. Çalışmamızda karaciğer sirozu, kronik aktif hepatit ve HSK'lı gruplardaki serum ADA aktiviteleri, kontrol grubu ile karşılaştırılmış her üçünün de istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur (p< 0,05). ADA aktivitelerinin ortalamalarına bakacak olursak karaciğer sirozlu grupta 24,20 U/l.kronik aktif hepatitli grupta 28,41 U/l, HSK'lı grupta 12,93 U/l ve kontrol grubunda 26,6 U/l olarak saptanmıştır. Kontrol grubuna göre kıyaslanırsa karaciğer sirozlu grupta ve HSK'lı grupta ADA aktiviteleri daha düşükken.kronik aktif hepatitte daha yüksek değerler mevcuttur. Sonuç olarak şimdiye dek yapılan birçok çalışmanın ışığında karaciğer sirozu.kronik aktif hepatit ve primer HSK'da serum TPS düzeylerinin spesifik olmadığı ancak sensitif bir markır olarak dikkate alınabileceği inancındayız. Ancak serum ADA aktiviteleri bu hastalık grupları için belirleyici değildir.
Özet (Çeviri)
39 VII.SUMMARY Cirrhosis, chronic active hepatitis and primary hepatocellular carcinoma are closely related liver diseases. Laboratory findings are very important for interpreting the diagnosis, prognosis and etiology of these diseases.Several criteria are used to define prognosis. Recently,specific analyte investigations have been continued for liver diseases. The aim of this research is to establish the effectiveness of serum Adenosine Deaminase (ADA) activities and TPS values in cirrhosis, chronic active hepatitis and primary hepatocellular carcinoma.