Kronik renal yetmezliği olan hastalarda IGF-1 ve bazı biyokimyasal parametreler üzerine araştırmalar
A Study on IGF-1 and some biochemical parameters in chronic renal faillure
  1. Tez No: 111910
  2. Yazar: SADIK ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ MUHTAR TİFTİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
6. ÖZET S.Ü Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya (Tıp) Ana Bilim Dalı DOKTORA TEZİ/KONYA - 2002 SADIK ULUSOY Danışman Prof. Dr. ALİ MUHTAR TİFTİK Kronik Renal Yetmezliği Olan Hastalarda IGF-1 ve Bazı Biyokimyasal Parametreler Üzerine Araştırmalar Sunulan bu araştırmada, GH'nun pülsatil salınımına karşın IGF-1 ve IGFBP- 3 düzeylerinin oldukça stabil ve tek ölçümün yeterli olmasının zaman ve ekonomik açıdan sağladığı avantajlar kullanılarak serum IGF-1 ve IGFBP-3 düzeyleri ve diğer biyokimyasal parametrelerle Kronik Böbrek Yetmezliği arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlandı. Çalışmada hasta gubu, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil ve İç Hastalıkları servisine müracaat edip Kronik Böbrek Yetmezliği tanısı alan, 20 ila 76 yaşları (8 Kadın, 28 Erkek) arasında toplam 36 vakadan oluşmaktadır. Kontrol grubu ise, yine aynı yaşlar arasında sağlıklı 36 ( 8 Kadın, 28 erkek) kişiden oluşmaktadır. Total hasta ve kontrol grupları 40 yaş altı ve 40 yaş üstü olmak üzere iki alt gruba bölünerek değerlendirilmiştir. Hastalardan malinitesi, diyabeti ve başka kronik hastalığı olanlar çalışma dışı tutumuştur. Hastalardan Son Dönem Böbrek Yetmezliği tanısı konulduktan sonra hiçbir tedevi programı uygulamadan, serumda Glukoz, Üre Ürik Asit, Total Kolesterol, Trigliserid, HDL, LDL, CK, Kalsiyum, Fosfor, Magnezyum, ALP, SGPT, SGOT, GGT, 55LDH, Total Protein, Albumin, Eritropoetin, Ferritin, FT3, FT4, TSH düzeyleri ve idrarda Üre, Kreatinin analiz edilip, Kreatinin Klerensi hesaplanmıştır. 40 yaş kritik değeri göz önüne alınmaksızın tüm hastaların IGF-1 düzeyleri (243,6±17 ng/ml), kontrol grubuna göre (233,1±11 ng/ml) farklılık göstermemektedir. (p>0,05) 40 yaş altı hasta grubunun IGF-1 düzeyleri (314,4±19 ng/ml) kontrol grubuna göre (315,1±10 ng/ml) farklılık göstermemektedir (p>0,05). 40 yaş üstü hasta grubunun IGF-1 düzeyleri (172,8±13 ng/ml) kontrol grubuna göre (156,6±74 ng/ml) farklılık göstermemektedir (p>0,05). Hasta gruplarının kontrollere benzer IGF-1 düzeyleri, IGF-1 biyoaktivitesi, konusunda farklılıkların olabileceği kanısına varılmıştır. 40 yaş kritik değeri göz önüne alınmaksızın tüm hastaların IGFBP-3 düzeyleri (4301,0±722 ng/ml) kontrol grubuna göre (3637,1 ±969 ng/ml)önemli oranda yüksektir (p0,05) IGFBP-3 düzeyleri kontrol grubuna göre yüksek bulunması IGFBP-329 varyantı düzeyinin artmış olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY A Study on IGF-1 and some Biochamical Parameters in Chronic Renal Failure Since IGF-1 and IGFBP-3 release is relatively stable in spite of the pulsatile secretion of GH, in this study we benefited of the time saving and economic advantage of a random specimen and aimed to the determination of serum IGF-1 and IGFBP-3 levels and their relation to the other biochemical parameters of chronic renal failure In this study, the patient group consisted of 36 subjects (Age range 20-76; 8 Women, 28 Men) applied to the internal Medecin Department of İzmir Atatürk State Hospital and diagnosed as having chronic renal failure. The control group was matched for age and sex (36 subjects; 8 Women, 28 Men age range 20-76) The patient and control groups were evaluated after being classified in two groups: younger and older than 40 years. Patients with malignancy, diabet and a chronic disease were excluded from the study. After being diagnosed with end stage renal insufficiency and before receiving any medical therapy, patients were analyzed for serum Glucose, Urea, Uric acid, Total Cholesterol, Trigliserid, HDL, LDL, CK, Calcium, Phosphore, Magnesium, ALP, SGPT, SGOT, GGT, LDH, Total Protein, Albumin, Erythropoetin, Ferritin, FT3, FT4, TSH, levels as for urinary Urea, Creatinine and Creatinine Clearence. Without classifaying the groups according to the 40 age no statistically significant difference was found for IGF-1 serum levels between the patients and the control groups (243±17 ng/ml and 233, 1±1 1 ng/ml respectively) (p>0,05). The IGF-1 serum levels in the patients and control groups showed no statistically significant difference (p>0,05) neither for the 40 and younger group 57(314,4±19 ng/ml and 315,1±10 ng/ml respectively) nor for the 40 and older group (172,0±13 ng/ml and 156,6±74 ng/ml respectively). These findings suggest that variations in the bioactivity of IGF- 1 may exist. Serum IGFBP-3 levels were found to be statistically significantly higher (p0,05). These findings suggest that the increase in serum IGFBP-3 levels may arise from the IGFBP-329 variant form of this protein.